btbilgi

Cadılar Bayramı (Halloween) bu sene epey ilginç bir sosyal medya deneyine tanık olacak. MIT’in (Massachusetts Institute of Technology) ünlü araştırma birimi Media Lab bir insanı internet üzerinden yönetme gibi sıradışı bir deneme yapmaya hazırlanıyor. Bu projede internet kullanıcıları özel bir site üzerinden bir insanı takip edecek, yapması için komutlar hazırlayacak ve bu komutları oylayacaklar. BeeMe adındaki deney, insanların başka birini anonim şekilde yönetme noktasında neler yapabileceklerini incelemeyi amaçlıyor.

BeeMe projesi bizim saatimize göre 1 Ekim 2018 Perşembe günü, sabahın ilk saatlerinde devreye alınacak. Kullanıcılar deneyin resmi web sitesine gidip kayıt olacak. Burada canlı video ile gerçek bir insanı, onun bakış açısından takip edebilecekler. Bir yandan kim olduğu bilinmeyecek bu deneğin yapması için çeşitli emirler önerilebilecek. Kullanıcıların önerdiği emirler, tüm izleyenler tarafından oylanacak ve içlerinden biri seçilecek. Videoda canlı olarak izlenen denek ise verilen emri uygulayacak.

Deneyde felsefi bir soruya yanıt aranıyor denilebilir: Bir grup insan birlikte tek bir kişinin yapacaklarına mantıklı şekilde karar verebilir mi? Gerçek bir insanı yönetmek, üzerinde güç sahibi olmak kullanıcılara nasıl bir deneyim sağlayacak? Deney saçmasapan komutlara doğru mu gidecek, yoksa herkes toplanıp deneğin mantıklı şekilde hareket etmesini sağlayabilecek mi?

BeeMe projesinde çalışan MIT araştırmacılarından Niccolo Pescetelli, deney boyunca tüm sürecin kontrol altında tutulacağını aktarmakta. Araştırmacılar anonimite fırsatı verildiğinde, internet kullanıcılarının sosyal medyada hemen acımasızlaşabildiğinin farkındalar. Bu yüzden videoda canlı takip edilecek deneğin yapması için suç kabul edilebilecek veya kişilerin zarar görmesine yol açacak komutların kabul edilmeyeceğini belirtiyorlar. Ayrıca denek günlük hayat boyunca başkaları ile de etkileşim içinde olacak. Yani araştırmacılar verilecek komutların başkalarının kişisel hayatına saygı gösterecek sınırlar içinde kalması konusunda da hassaslar. Bu türden emirler dışında herşeyin serbest olacağı deney, sıradışı sonuçlar sunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.