btbilgi

Elektrikli araç devriminde, genelde büyük miktarda güç isteyen inşaat araçları geride kalmayacak. Şimdiye kadar çeşitli elektrikli kamyonlar gördük ama yenilikçi projeler inşaat makinelerinin de elektrikli versiyonları olabileceğini gösteriyor. Cummins ve Hyundai firmalarının ortaklığı ile geliştirilen ilk elektrikli ekskavatör, bize daha geniş bir geleceğin vizyonunu sunmaya yaramakta.

Ekskavatör denilen araç, kendi bulunduğu düzeyin üzerinden ve altından toprak kaldırabilen bir makine. Bu makinelerde hidrolik gücüyle çalışan birkaç eklemli bir kol ve kolun ucunda içe doğru dönük oynak kepçe bulunmakta. Genelde zorlu arazide rahat tutunabilmesi için paletli olan bu aracın elektrikli versiyonu da, dizel versiyonundan çok farklı değil.

Bu yeni inşaat aracını Hyundai Construction Equipment (HCE) firmasının Kidemlı Başkan Yardımcısı D. S. Kim tanıtmış: “Elektrikli araçlar otomotiv sektöründe pazar paylarını genişletmekteler. Bir yandan da endüstriyel çözümlerin yavaş yavaş elektrikli dönüşümünü görüyoruz. İnşaat makineleri için bu durum çevreye saygılı ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir alternatif yaratmakta. HCE bu mini ekskavatör ve benzeri araçların şehir ortamlarındaki projelerde kullanılmasını öngörüyor. Böylece gelecek için zorunlu sıfır emisyonlu, düşük ses çıkartan araçların yayılması mümkün olabilecektir.”

Cummins ve HCE’nin geliştirdiği elektrikli ekskavatör 3,5 ton ağırlığında. Bir dizi Cummins 4,4 kWh BM44E batarya modülüne sahip ve toplam kapasitesi 35,2 kWh. Yapılan açıklamaya göre araç 8 saat boyunca görev yapabilmekte ve sadece 3 saat içinde tam şarj edilebiliyor. Proje ortakları seri üretim ve piyasaya çıkış için henüz bir tarih vermemiş. Fakat ilk prototiplerin saha denemelerinin yapılmakta olduğu belirtilmekte. Bu süreçte hem aracın performans optimizasyonu, hem yapısal dayanıklılık testleri, hem de pazarlama çalışmaları sürdürülecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.