btbilgi

Dünyanın en pahalı uçan motorsikleti (hoverbike) Scorpion-3, 2017’de duyurulduğundan beri merakla beklenmekteydi. Tasarımcısı Rus kökenli drone startup firması Hoversurf sonunda bu sıradışı araç için önsiparişlerin alınmaya başladığını açıklıyor. 150 bin Dolar’lık fiyatı ile herkese göre olmayabilir ama eğer bir tane almak isterseniz 10 bin Dolar kapora ödemeniz gerekli. İlk siparişler 2019’un birinci çeyreğinden itibaren, ABD’den başlayarak dağıtılacakmış.

Peki fiyatı bir yana, bu aracı bu kadar özel (ve pahalı) yapan şey nedir? Öncelikle kendi türünün seri üretime girip satışa çıkacak ilk örneği. Aracın ilk versiyonu Dubai polisi tarafından 2017’de test edildi. Dubai polis teşkilatı bu araçlardan almak için Hoversurf firması ile anlaşma imzaladı. 2018 yılında ilk seri üretim örneği tamamlandı ve hatta firma iki kişilik eVTOL drone taksi prototipi üzerinde çalışmaya da başladı.

Bu sene içinde ABD’nin havacılık düzenleme kurumu FAA’dan (US Federal Aviation Administration) gerekli izinler alındı ve seri üretime şimdi geçiliyor. İşin güzel tarafı bu uçan motorsikleti kullanabilmek için herhangi bir ehliyet almanız gerekmiyor. Çünkü Scorpion-3 yasalara göre bir uçak, helikopter veya motorsiklet sayılmıyor. Hepsinin dışındaki ‘Ultralight’ (Çok Hafif Hava Aracı) kategorisine giriyor, yani teorikte üçgen kanatlı ve motorlu bir Microlight ile aynı şey sayılmakta.

Scorpion-3 hoverbike 114 kilogram ağırlığında, yerden 5 metre kadar yükselebiliyor. Maksimum hız havacılık yasalarına göre saatte 96 kilometre ile sınırlanmış. 12,3 kWh kapasiteli bataryası ile her biri 33 kW gücündeki dört elektrikli motora bağlı pervaneleri beslemekte. Aracın bataryası 2,5 saatte tam doldurulabiliyor. Uçan motorun havada kalma süresi ideal şartlarda 40 dakika. Fakat kullanıcının ağırlığına bağlı olarak güvenli uçuş süresi 10 ile 25 dakika arasında değişebilmekte deniliyor. Yani araç ile çok fazla yükselmemeniz önerilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.