btbilgi

Bugünlerde siber güvenlik konusunda ne kadar bilgili olduğunuz farketmiyor, çünkü tehditler çok bariz yerlerden bile gelebilmekte. Aynı zamanda çok dikkatli ve gözü açık olmak zorunlu. Bunu söyleten en son örnek, Microsoft’un web arama motoru Bing’in sahte Google Chrome indirme reklamı göstermesi oldu. Bing’in ana sayfasında yer aldığı tespit edilmiş reklam, kullanıcıları Chrome web tarayıcısı indirmek için sahte bir web sayfasına yönlendirmekte.

Durumu ortaya çıkartan Twitter kullanıcısı Gabriel Landau, yeni aldığı Windows 10 işletim sistemli bilgisayarında bu vakaya denk düşmüş. Bilgisayarda yüklü gelen Microsoft Edge web tarayıcısını açmış, Bing web arama motoruna “download chrome” (chrome indir) yazmış ve en tepede bir indirme reklamı görmüş. Reklam her ne kadar “www.google.com” adresini gösteriyor olsa bile, kullanıcıyı sahte bir site olan “googleonline2018.com” adresine götürmek için hazırlanmış.

Bu sahte siteye gidip belirtilen Google Chrome dosyasını indirmeye kalkınca, bilgisayarınıza kötü niyetli bir yazılım (malware) yüklendiği saptanmış. Aynı siteye Edge web tarayıcısı ile değil de, Chrome veya Firefox tarayıcılar ile gidince ise direk olarak ‘şüpheli web sitesi’ uyarısı alındığı belirtilmekte. Bu şüpheli siteye giden reklamın Bing arama motorunda nasıl yer verildiği ve Edge tarayıcının siteyi neden şüpheli görmediği ise bilinmiyor.

Sahte indirme sitesine gönderen reklamın her arama sonucunda görünmediği de çeşitli kaynaklar tarafından aktarılmakta. Fakat Landau’nun keşfini başka Twitter kullanıcıları tekrarlayabilmiş ve reklamı görmüşler. Landau indirilen kötü niyetli yazılımın dijital imzasına bakınca Google değil de Alpha Criteria Ltd. ismini gördüğünü söylüyor. Bu isim daha önce de kötü niyetli yazılım dağıttığı bilinen bir marka. Bu açıklamaların ardından Microsoft’un sahte reklamı Bing arama sonuçlarından kaldırdığı bilgisi de verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.