btbilgi

Güneş enerjisi en güçlü yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almakta. Tüm dünya çapında güneş santralleri devrede ve her ay yenileri listeye ekleniyor. 2020 ve 2030 için devasa yatırım hedefleri olan ülkeler bulunmakta. Bunların hepsi ülkelerin enerji tüketimlerinin belli bir miktarını güneşten sağlamak için. Böylece hem enerji bağımsızlığı söz konusu, hem de petrol bazlı enerji üretiminden uzaklaşarak çevrenin kirlenmesini azaltmak mümkün.

Digital Trends halen dünyanın en güçlü fotovoltaik yatırımcısı ülkelerinin sırasıyla Çin, Hindistan ve ABD olduğunu aktarmakta. Dünyanın en büyük boyuttaki ilk 3 güneş enerjisi santrali ise aşağıdaki gibi sıralanmış.

Tengger Desert Solar Park

Yer: Çin
Alan: 43 kilometrekare
Kapasite: 1,547 MW
Tengger Desert Solar Park aynı zamanda “Güneş Enerjisi’nin Çin Seddi” olarak da anılmakta. Halen dünyanın en büyük ve en yüksek kapasiteli güneş santrali olarak biliniyor. Ningxia eyaletinde yer alan santral toplamda ürettiği 1,5 GW enerji ile nükleer santrallere denk iş çıkartabilmekte. Santralin etrafında genişlemek için daha çok bölge bulunduğu ve büyüme planları olduğu da belirtilmekte.

Bhadla Solar Park

Dünyanın en büyük 3 güneş enerjisi santrali

Yer: Hindistan
Alan: 40 kilometrekare
Kapasite: 1,365 MW
Jodhpur eyaletinde bulunan Bhadla Solar Park sadece dünyanın ikinci en büyük güneş santrali değil. Aynı zamanda Hindistan’ın en büyüğü. Halen 1,365 MW kapasiteye sahip santralin büyümesi durmuş değil. 2019’un Mart ayında tamamlanacak yeni aşama ile buna 880 MW daha kapasite eklenmesi hedeflenmekte. Bunun sonucunda “dünyanın en büyük güneş santrali” ünvanını Tengger’in elinden alabilir.

Longyangxia Dam Solar Park

Dünyanın en büyük 3 güneş enerjisi santrali

Yer: Çin
Alan: 27 kilometrekare
Kapasite: 850 MW
2015’de tamamlanan Longyangxia güneş santrali, hemen yakındaki 1,280 MW kapasiteli hidroelektrik santraline bağlı şekilde çalışmakta. Bu konfigürasyon ile hem Çin’in en büyük santrallerinden biri halinde, hem de dünyanın en büyük hibrit güneş/hidroelektrik santrali olarak görev yapmakta. Üretilen güneş enerjisi tesisin barajda daha az su harcamasını sağlamakta. Buna karşın barajdan elde edilen enerji de güneş santralinin zaman zaman dengesiz olabilen elektrik çıkışını dengelemeye yaramakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.