btbilgi

Robotlar halen tüm dünyanın gündemindeki en çok ilgi gören konulardan biri. Ev temizliğinden aile güvenliğine, üretim bantlarında parça montajından otel komiliğine kadar çok değişik işler yapabiliyorlar. Şu anda küresel robot pazarında yüzlerce modelde ve envai şekilde robot bulunmakta. Şimdi bunların hepsini bir arada görebileceğiniz yeni bir online katalog var. IEEE Spectrum dergisi sırf bu amaçla ROBOTS isimli kapsamlı web sitesini açmış.

Kurucu sponsorları arasında ‘Walt Disney Imagineering’ ve ‘Universal Robots’ gibi kurumların yer aldığı ROBOTS sitesi, IEEE’nin ‘Robotics & Automation Society’ birimi tarafından geliştirilmekte. “Robotların dünyasındaki klavuzunuz” sloganıyla göreve başlayan sitede çok çeşitli kategorilerde robot bulmak mümkün. “Sarılabileceğiniz robotlar”, “uzay robotları”, “bebek robotlar”, “dansedebilen robotlar” ve “insan benzeri androidler” bunlardan bazıları.

Katalogda yer alan bir robotu seçtiğinizde, sayfasında onunla ilgili fotoğraflar ve videolar bulabiliyorsunuz. Bunun dışında ne türde bir robot olduğunu anlatan tanımı, tasarlayan firma bilgisi, hangi ülkeden çıktığı ve hangi yılda üretildiği bilgisi de var. Sayfayı robotla ilgili ilginç bilgiler, teknik özellikleri ve benzeri başka robot önerileri tamamlıyor.

Ayrıca sitede her robot için ziyaretçilerin fikirleri de mini bir anketle alınıyor. Her robotun sayfasında üç soru var: 1) Bu robotu ne kadar beğendiniz? 2) Robotun görünüşünü nasıl değerlendirirsiniz? 3) Bu robota sahip olmak ister misiniz? ROBOTS sitesi bu üç soruya ziyaretçilerin verdikleri yanıtlar ile üç sıralama oluşturmuş. Bunlar “En Yüksek Puanlı”, “En Çok İstenen” ve “En Rahatsız Edici” başlıklarına sahip.

En Yüksek Puanlı (Top Rated) listesinin başını sevimli robotlar Paro, Aibo (1999 model) ve Vector çekiyor.

En Çok İstenen (Most Wanted) listesinde ise ilk üç sıra robot süpürge Roomba, uçan dron Skydio R1 ve yer silme robotu Braava Jet’e ait.

En Rahatsız Edici (Creepiest) sıralamasında ise büyük ihtimalle gece rüyanızda görseniz kabus olarak kabul edeceğiniz modeller Telenoid, Diego-san ve Kaspar bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.