btbilgi

24 Ekim 2018 tarihinde MMA Türkiye tarafından “Shape the Future” sloganıyla düzenlenen MMA Forum İstanbul çarpıcı konuları ele aldı. Yapay zeka, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, blokzinciri, büyük veri, tasarım, lokasyon, video, reklam sahtekarlığı, influencer pazarlaması ve girişimcilik ekosistemi gibi konular konuşuldu. Bunların geleceği, iş dünyası, finans, teknoloji, mobil pazarlama ve reklamcılığın dünyasının önde gelen isimleri tarafından, ilham verici örnekler ve yeni fikirlerle aktarıldı.

Pazarlamanın geleceğinde tahminsel analiz var

Küresel teknoloji devlerinin 2016 yılı içerisinde 30 milyar dolara yaklaşan tutarda yatırım gerçekleştirdiği yapay zeka, mobilin en sıcak gelişim gündemini oluşturuyor. MMA Forum İstanbul’un konuk konuşmacılarından IBM’in Digital Makers Lab Global Direktörü Kei Shimada bu konuyu ele aldı. Shimada yapay zeka, 5G teknolojileri ve mobil cihaz teknolojilerinin, gelişimi ile paylaşılan veri trafiğinin muazzam bir büyüme gösterdiğini dile getirdi.

“Mobil cihaz tanımı günümüzde giderek gelişiyor, akıllı telefon ve tabletlerin yanı sıra bugün, kol saatleri ve hatta modern otomobiller de bu denkleme dahil oldu. Bu cihazlarda, attığımız adım sayısından kalp atışlarımıza, internet kullanım alışkanlıklarından yol tercihlerimize farklı verileri takip ediyoruz ve bunları paylaşmaya da giderek daha gönüllü oluyoruz. Yakında gözlüklerimiz, hatta yastıklarımız, yorganlarımız da bu denkleme dahil olacak. Mahrem veri paylaşımı çağına giriyoruz ve bir sonraki adımda duygulara da erişip, veri olarak değerlendirmeye başlayacağız. Bunun yakın bir gelecekte gerçekleşeceğini göreceğiz.”

Shimada pazarlamanın geleceğinde tüm bu verilerin yapay zeka teknolojisiyle ‘tahminsel analiz’ olarak işlenip; 1 saat, 1 gün, 1 yıl sonra ihtiyaç duyacağımız ve talep edeceğimiz ürünlerin belirlenip, buna göre stratejiler geliştirilmesi olduğunu aktarmakta: “Yakın geleceğin pazarlama iletişiminde içerik yapay zeka tarafından, giyilebilir mobil cihazlarla takip etiğimiz biyometrik veriler, kullanım alışkanlıklarımız, faaliyetlerimiz gibi veriler üzerinden otonom üretilecek ve en uygun mobil cihaz üzerinden bize gelecek.”

Blokzinciri güven ihtiyacı ve talebini karşılayacak

Blockchain Türkiye Platformu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta moderatörlüğünde, Akbank Direkt Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, Hopi Global Genel Müdürü Onur Erbay ve Netmarble EMEA Genel Müdürü Barış Özistek’in katılımı ile düzenlenen panelin başlığı ise “Dünyayı Zincirlerinden Blockchain Kurtaracak!” olarak belirlenmişti. Panelde, blokzincirinin genellikle finans sistemi ile özdeş anılmasına rağmen, bu teknolojilerin farklı sektörlerde de söz konusu olduğunun altı çizildi.

Ahmet Usta: “İnternet, bugün ayrılmaz parçası haline geldiği hayatlarımıza, bir iletişim ve paylaşım protokolü olarak girdi. Hayatlarımıza yeni giren blokzinciri de, özünde güven ihtiyacı ve talebini karşılayan bir protokoldür. Bu protokolün gelişim potansiyeli heyecan verici” açıklamasını yaptı.

Blokzincirinin kurumsal süreçlerde maliyetleri düşürdüğünü dile getiren Hopi Global Genel Müdürü Onur Erbay, “Bu konuya eğilen şirketler, bunu nasıl avantaja çevireceklerinin arayışı içerisindeler” dedi.

Netmarble EMEA Genel Müdürü Barış Özistek “Bu alanlara büyük finansal yatırımlar yapılıyor ve bu da nitelikli insan kaynağını kendine çekiyor. Dünyanın en iyi beyinleri, kafalarını yapay zeka ve blokzincirine yoruyor. Bu şu anlama geliyor: Belki bir sene değil, ama iki sene içerisinde, dünyada birçok şeyi kökten değiştirecek yenilikler, projeler göreceğiz” diyor.

Tolga Ulutaş ise şu bilgileri verdi: “Dünyada Malta, Gibraltar gibi küçük nüfus az, ekonomisi görece küçük yapıda ve statüler gereği regülatif açıdan rahat ülkeler var. Bunlar yeni teknolojilerin deneme laboratuvarları olarak konumlanıp, ekonomik fayda elde edebiliyorlar. Böyle bir fırsat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de geçerli olabilir. Blokzinciri bir güven zinciri olduğu için farklı sektörlerden oyuncuların bir araya gelerek oluşturduğu ekosistemler ile gelişecek ve yaygınlaşacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.