btbilgi

Yapay zekaların nelere kadir olduğu konusunda hala şüpheleriniz varsa, işte size çarpıcı bir örnek. Tamamen yapay zeka tarafından üretilen bir tablo, New York merkezli açık artırma kurumu Christie’s tarafından satıldı. Normalde 7 bin ile 10 bin Dolar arasında değer biçilen bu tablo, 45 katı daha yüksek bir fiyata alıcı bulmuş durumda. Yapay zekanın ürettiği sanat eseri tam 432 bin 500 Dolar fiyatla yeni sahibine kavuşmuş.

‘Portrait of Edmond Belamy’ (Edmond Belamy’nin Portesi) adındaki tablo, Paris kökenli Obvious ekibi tarafından geliştirilen bir yapay zekanın işi. Eser hayali Belamy Ailesi’ni ele alan bir tablo serisinin parçası. Tabloda bir beyefendinin epey bulanık görüntüsü bulunmakta. Tablonun sağ alt köşesinde ise, normalde ressamın imzasının olması gereken yerde yapay zekanın oluşturulmasında kullanılan ana algoritma yer alıyor.

432 bin Dolar: Satılan ilk yapay zeka eseri tablonun değeriObvious ekibi tabloyu oluşturan yapay zeka algoritmasını iki aşamalı olarak tasarlamış. Birinci aşamanın adı ‘Generator’. Bu birim 14’üncü ve 20’inci yüzyılda yapılmış 15 bin adet tablodan oluşan bir veri setini analiz etmiş. Bu analiz sonucunda da ortaya bir dizi görsel çıkartmış. Yapay zekanın ikinci birimi ise ‘Discriminator’ adını taşıyor. Bu birim ise üretilen görseller ile orijinal veri setindeki tabloları karşılaştırmakta. Karşılaştırma sürecinde yapay zekanın tabloları içinde en hatalı olanları ayıklanıyor. Finalde algoritma bir insanın elinden çıkmış olma ihtimali en yüksek görselleri seçiyor ve sunuyor.

Her ne kadar Discriminator algoritma modülü henüz tabloları seçme konusunda bir insan kadar iyi olmasa da, idare edecek kadar iyi iş çıkartabilmekte. Sanat tarihi uzmanları belli bir dönemin işleri ile yapay zekanın oluşturduğu tablolar arasıdaki farkları ve benzerlikleri kolayca yakalayabilir. Fakat Obvious ekibi uzman olmayan herhangi birinin gerçek örneklerden ayırt edemeyeceği kadar başarılı bir iş çıktığına inanıyor. Sonuç ortada…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.