btbilgi

1912 tarihte zamanın en lüks yolcu gemisi Titanic’in bir buzdağına çarpıp battığı yıl. Üzerine çok incelem yapılan bu efsane gemi, batışından 110 yıl sonra, iddialı bir proje ile tekrar hayata dönmeye hazırlanıyor. Titanic II ismi verilen yeni transatlantik gemi, 2022 yılında sulara inmesi için hazırlanacak. Tabi ki aynı akıbeti yaşamaması için en yeni teknoloji ile donatılmış ve daha fazla cankurtaran botu eklenmiş şekilde.

Bu projeyi yürüten Blue Star Line firması, Titanic II’yi orijinalin kopyası şekilde yeniden inşa etmek istiyor. Her ne kadar geminin teknik kısımları teknolojik gelişmelerden faydalanacak olsa bile, asıl önem verilen şey tarihi gerçekçilik olacak. Geminin dışı ve iç dekorasyonu eskisi ile birebir aynı planlanmış. Aynı öncülü gibi bu gemi de orijinal rotayı takip ederek, yolcularını Southampton’dan New York’a taşıyacak. Gemide 2 bin 400 yolcu ve 900 kişilik mürettebat bulunması hedeflenmekte.

Titanic II projesi aslında 2012’de başlatılmış ama çeşitli finansal sıkıntıları yüzünden defalarca ertelenmiş. Şimdi Blue Star Line CEO’su Clive Palmer sayesinde proje yoluna devam etmekte. Palmer proje hakkında şu sözlerle heyecanını ifade ediyor: “1912 yılında Titanic rüya gibi bir gemiydi. Sonraki yüzyıl boyunca efsane bir gizem ve saygı perdesi arkasında yatmak zorunda kaldı. Milyonlarca kişi bu lüks gemide yolculuk edebilmenin hayalini kurdu, bahsedilen müthiş güzelliğini kendi gözleri ile görmek istedi. Titanic II işe tüm bu hayalleri gerçek kılmak için tasarlandı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.