btbilgi

Android işletim sistemli akıllı telefonlar tüm dünya çapında büyük çapta kullanılmakta. Ne yazık ki bu kullanım özel hayatımızı açık eden bir durum olarak geri dönüyor. Çoğu zaman hiç düşünmeden indirip hayatımızın bir parçası yaptığımız akıllı telefon uygulamaların, aslında cebimizdeki en büyük casus olduğu ortaya çıkartıldı.

Oxford Üniversitesi’nden yayımlanan bir araştırma raporu, üçüncü parti mobil uygulamaların büyük bölümünün verilerimizi toplayıp Google ve Facebook gibi devlere yolladığını söylüyor. Araştımacılar bu çalışmada ABD ve Birleşik Krallık’dan indirilebilen 959 bin adet Google Play uygulamasını incelemişler. Sonuçlara göre bunların yüzde 88’i Google’ın ana firması Alphabet’e veri transfer ediyor. Ayrıca yüzde 43’ünün Facebook’a, yüzde 34’ünün Twitter’a, yüzde 26’sının Verizon’a (ABD kökenli en büyük telekom operatörlerinden), yüzde 23’ünün Microsoft’a ve yüzde 18’inin Amazon’a veri yolladığı ortaya çıkartılmış.

Teknoloji devleri topladıkları verilerden kullanıcıların yaşını, cinsiyetini, lokasyonlarını ve akıllı telefon kullanım alışkanlıklarını analiz edebiliyorlar. Bu analizler her kullanıcı için ayrıntılı profiller oluşturulmasına ve bu sayede kişiye özel reklamlar hazırlanabilmesine yarıyor. Bu firmaların çoğunun en büyük gelir kalemlerinin reklamlar olduğu düşünülürse, firmaların bu verilere ne kadar çok ihtiyacı olduğu daha kolay anlaşılabilir. Sadece ABD çapında yıllık online reklam pazarının 59 milyar Dolar olduğu bilgisine dikkat çekilmekte.

Üçüncü parti Android uygulamalarının topladıkları verileri aracı kurumlar üzerinden teknoloji devlerine aktardıkları da saptanmış. Raporda taranan mobil uygulamaların büyük kısmının çocuklara ve oyunculara yönelik olduğu gözlemine de yer veriliyor. Business Insider’a rapor üzerine açıklama yapan bir Google yetkilisi, toplanan verilerin genel işlemler için kullanıldığını söylemiş. Bunlar arasında uygulamaların optimize edilmesi ve çökme vakalarının düzeltilmesi gibi teknik senaryolar bulunduğu belirtilmekte. Google uygulama geliştiricilerin çok sıkı şekilde takip edildiğini ve kurallara uymayan uygulamaların hızlı şekilde mağazadan kaldırıldığını da hatırlatmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.