btbilgi

Küresel ısınma büyük ölçüde insanlığın suçu olduğu için, bunu çözmek için de çok kısa sürede yaratıcı çözümlere ihtiyacımız bulunmakta. Güneş ışınlarının gezegenimizi daha az vurması için geliştirilecek alternatif bir fikir gibi. Portekiz mimari tasarım firması PARQ’dan böyle bir fikir çıkmış. Firma Cloud Maker adında dev kuleler tasarlamış. Bu kuleler deniz kıyılarındaki stratejik noktalara kurulacak ve havaya su buharı yayarak bir volkan gibi davranacak.

Cloud Maker projesinde inşa edilecek cihazların kendisi de kabaca bir yanardağa benziyor. Bu cihazlar buzla kaplı veya aşırı kuru bölgelerin civarındaki denizlere konumlandırılacak. Cihazların yaptığı şey altlarındaki sudan elektroliz yöntemi ile ürettikleri hidrojen ve oksijeni, roket benzeri bir kule içinde geçirerek atmosfere salmak. Bu süreç sonucunda atmosfere çok yoğun bir bu buharı yığını salmış oluyorsunuz.

Volkanları kopyalayan Cloud Maker küresel ısınmaya karşıSu buharı aslında gökyüzündeki bulutlarla aynı şey. Yani Cloud Maker projesinin yapmaya çalıştığı, doğal materyallerle gökyüzünde yapay bulutlar oluşturmak. Bu bulutlar buzulların üzerine salındığında gökyüzünden gelen yakıcı ışınımların ve dolayısı ile erimenin azalmasına sebep olabilirler. Aynı şekilde fazla güneş ışını alan kuru bölgelerde kullanılınca, bu alanların gölgelenmesine yardımcı olabilirler. Kuru alanlar daha az ısındıkça, sulanarak verimli topraklara dönüştürülme süreçlerine girişilebilir.

Volkanları kopyalayan Cloud Maker küresel ısınmaya karşıCloud Maker kulelerinin dış kısmı güneş panellleri ile kaplı, bu da kesintisiz çalışmaları için gerekli enerjiyi sağlayacak. İşin ilginç kısmı, bu projenin bilimsel tarafı kesin olarak oturtulmuş değil. PARQ’da projeyi tasarlayan Pedro Ramalho, Cloud Maker’ın sadece parlak bir fikir olduğunu söylüyor. Ama Ramalho’nun niyeti bu fikrin başka çalışmalara ilham vermesi ve iklim mühendisliği projelerinde işe yaraması. Bu türden bir fikrin işe yaraması için, önce büyük ölçekli elektroliz tekniklerinin geliştirilmesi gerektiğini de ekliyor. Yine de böyle yapılar kullanılarak iklim şartlarını ne kadar değiştirebileceğimiz veya potansiyel olumsuz etkileri konusunda henüz bilgi sahibi değiliz

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.