btbilgi

Yan sepeti olan geleneksel motorsikletler, özellikle retro araçları sevenlerin gözdelerinden. Rus retro motorsiklet üreticisi Ural’ın araçları da işte tam bu sınıfa giriyor. Firmanın son tasarladığı özel üretim Ural Air ise biraz değişik. Her ne kadar yine bir yan sepeti olsa da, sepetin üzerindeki DJI logosu hemen dikkati çekiyor. Bu logonun bir manası var, çünkü Ural Air modeli dünya üzerinde entegre uçan dronu olan ilk ve tek motorsiklet.

Bu araçta yan sepetin ön kısmında özel bir bölmede yatan bir DJI Spark tipi bir uçan helikopter dron bulunmakta. Motorsiklet sahibi istediği yerde bir butona basıp kapağını açıyor ve dron olduğu yerden havalanabiliyor. Bir kez havalandıktan sonra normal uzaktan kumanda ile yönetiliyor. Uçuştan sonra ise dron kendi kendine yan sepetin ön kapağında bulunan helikopter alanına iniş yapıyor. Kapağın altındaki özel dron kalkış bölmesi, 3D yazıcı uzmanı firma Stratasys tarafından üretilmiş.

Ural Air modelinden sadece 40 adet üretilecek, bu da onu sınırlı ve özel bir motorsiklet yapıyor. Zaten firmanın bu motorsiklet için istediği 18 bin Dolar da herkesin hemen çıkartıp vereceği bir rakam değil. Ama firmanın normal Ural Gear Up modelinin de zaten 16 bin 500 Dolar olduğu düşünülürse, bu sınırlı üretim modelin benzerlerine göre aşırı pahalı olduğu da söylenemez. Eğer ilginizi çektiyse, aracın resmi sayfasına gidip ayrıntılı bilgi alabilir ve hatta bir tane rezerve etmek için başvuruda da bulunabilirsiniz. Ural Air 2018’in Kasım ayında belli bazı ABD satış noktalarında görülebilecekmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.