btbilgi

Son yıllarda pazar payı düşmekte olan Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, farklı bir ürünle blokzinciri ekosisteminde kendine yer bulmaya çalışıyor. Firma Exodus 1 isimli yeni modelinin önsiparişlerini almaya başlamış durumda. Bu cihaz 2018’in Mayıs ayında duyurulan aynı isimli cihaz projesinin ilk aşama ürünü olarak piyasaya sürülecek. Her ne kadar ürün çok ilginç gibi gözükse de, önsipariş vermek için acele etmeyin. Çünkü geliştirme ekibi “bu cihaz herkese göre değil” diyor.

Öncelikle gelenekselleştiği şekilde akıllı telefonun teknik özelliklerini sıralayalım. Şu anda piyasada bulunabilecek en üst seviye telefonlarda olduğu gibi, Exodus 1 modelinde de bir Snapdragon 845 işlemci, 6 GB bellek ve 6 inçlik Quad HD yüksek çözünürlüklü (18:9 oranlı) ekran var. Ana kamerası çift lensli 16 megapiksel özellikli ve selfie kamerası ise 8 megapiksel. Cihaz 128 GB depolama alanına, 3 bin 500 mAh kapasiteli bataryaya ve IP68 standartında toz/su geçirmezlik özelliğine sahip. İşletim sistemi olarak ise en son Android Pie’ı değil, Android Oreo’yu kullanıyor olacak.

Ama Exodus 1 modelini kullanıcılar için asıl önemli kılacak olan şey blokzinciri özellikleri. Akıllı telefonda “secure enclave” denilen özel bir şifrelenmiş alan bulunuyor. Android işletim sistemi dışında yer alan bu hafıza alanı, kullanıcıların kriptopara bilgilerini ve anahtarlarını saklamak için tasarlanmış. Çipset üreticisi ARM’ın ‘TrustZone’ teknolojisini kullanan bu çözüm, telefona bir şey olsa bile kullanıcının kriptopara anahtarlarının erişme kapalı kalmasını sağlıyor. TrustZone ayrı bir çip değil ama elektronik cihazlarda ödeme, dijital onaylama ve içerik koruma maksadıyla kullanılan entegre bir teknoloji.

Eğer kullanıcı Exodus 1 telefonunu çaldırsa veya kaybetse bile, özel kriptopara anahtarlarını kurtarma şansı bulunacak. Bu yöntemde kullanıcı kendine güvenilir üç kişi seçecek, bu üç kişi anahtar kodlarının üçte birine erişim verebilecek. Eğer telefon çalınırsa bile, bu seçilmiş üç kişi bir uygulama indirerek kod parçalarını birleştirip anahtarın tekrar kullanıcının erişimine açılmasını sağlayacaklar. Verilen bilgiye göre bu kurtarma yönteminde özel anahtarların bilgileri bulut üzerinde duruyor ama ne merkezi bir lokasyonda, ne de HTC’nin sunucularında durmuyor.

HTC Exodus 1: Blokzinciri odaklı akıllı telefon denemesiHTC firması Exodus 1’in blokzinciri özelliklerinin kullanılabilmesi için, yazılım geliştiricilere bir API (yazılım programlama arayüzü) de sağlayacak. Ayrıca cihaz piyasaya çıktığında üzerinde çeşitli blokzinciri ve kriptopara uygulamaları bulunacağı da açıklanmış. Cihaz şu anda 34 ülkede resmi web sitesinden önsipariş edilebilmekte, piyasaya çıkışının 2018’in Aralık ayı olması bekleniyor. Şu anda listeye Türkiye ve bazı diğer Avrupa ülkeleri dahil değil. Cihazın fiyatının 0,15 BTC (Bitcoin) veya 4,78 ETH (Ethereum) olacağı bilgisi de verilmekte. Bu da yaklaşık 960 Dolar’a  denk geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.