btbilgi

Xprize organizasyonu gelir elde etmeyen ve dünya çapında çok zor sorunları çözen projelere büyük ödüller veren bir kuruluş. Organizasyonun ödüllerinden biri ‘Water Abundance Xprize’dı. Bu ödül normalde temiz su elde edilemeyen yerlere, kendi başına çalışacak bir kaynak sağlama üzerine projelere yer veriyordu. Organizasyonun jürileri sonunda bu projeyi sonlandırdı ve karar verdiler. 1,75 milyon Dolar’lık ödül WEDEW projesine gidiyor.

Xprize’ın verdiği bilgiye göre 43 ülkede toplamda 780 milyondan fazla insan temiz suya ulaşmakta sorun yaşıyor. Bu durum sadece kısıtlı su kaynaklarına erişimle zorlukları ile ilgili değil. Aynı zamanda haksız dağıtım ve çevre kirliliğine bağlı su kirlenmesi de sorunlardan bazıları. Xprize’ın bu ödül için oluşturulacak çözümden istediği üç kriter vardı:

  • Sistemin günde en az 2 bin litrelik suyun direk atmosferden elde edebilmesi,
  • Sistemin litre başına 2 Dolar sent’den fazla olmaması (operasyonel ve yatırım masrafları dahil),
  • Sistemin yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanması.

WEDEW (Wood to Energy Deployed Water) isimli proje, atık kaynakları enerjiye çeviren bir sistemi ifade ediyor. Bu sisteme asıl amaç, üretilen enerji ile havadan su elde edebilmek. Water Abundance Xprize’ın hedefi bu sistem kurulurken yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılmasıydı. Ödülün şartlarını yerine getiren sistem, merkezi hiç bir kuruma bağlı olmayan ve istenen her herde kurulabilecek bir çözüm getiriyor.

Bu çözümün kalbinde atmosferdeki bulutların yoğunlaşıp yağmura dönüşmesini kopyalayan bir teknoloji yatıyor. Isınan hava sistemde soğutuluyor ve yoğunlaşan su damlaları toplanarak arıtılıyor. Sistemin ana enerji kaynağı atık biyolojik materyali (tahta ve benzeri organik yanıcı maddeler) dönüştüren bir biyoreaktör. Biyoreaktör sadece organik atıklardan enerji üretmiyor. Normalde olduğu yerde yanıp atmosfere karbon salacak materyalleri işlemden geçirdiği için, çevreyi korumaya da katkıda bulunuyor. İşlem sonucunda tarımda kullanılabilecek bir çeşit karbon zengini bitki besleyici kömür bile oluşmakta.

Eğer WEDEW sisteminin kurulduğu bölgede yeterli biyomateryal bulunmuyorsa, güneş panelleri ve enerji depolamak için batarya alternatifi de sunulabilmekte. Bu versiyon daha şimdiden seçili noktalarda kullanıma sokulmuş. Xprize ödülünü kazanan ‘Skysource/Skywater Alliance’ ortaklığı, kar amacı götmeyen sivil organizasyonlarla çalışarak bu çözümü dünya çapında ihtiyaç duyulan yerlere götürmeye çalışacağını aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.