btbilgi

Alman teknoloji firması Bosch, engelli insanların iş gücüne daha kolay katılabilmesi için AQUIAS projesini geliştiriyor. Robert Bosch GmbH, Fraunhofer Endüstriyel Mühendislik Enstitüsü (IAO), Üretim Mühendisliği ve Otomasyon IPA Enstitüleri ile ISAK GmbH tarafından gerçekleştirilen proje, Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından finanse edilmekte. Proje çalışanlar üzerindeki fiziksel yükü azaltmak ve son kalite kontrole odaklanmalarını sağlamak amacını taşımakta.

AQUIAS projesi için kısıtlı çalışma kapasitesine sahip, ciddi engelleri bulunan kişileri de işe kabul eden ISAK GmbH fimasında saha denemeleri yapılmış. Bosch’un robotik üretim asistanı APAS, firmada sıhhi tesisatların montaj sürecinde devreye alınmış. Proje öncesinde bir çalışan karmaşık parçaları bir araya getirmek için günde 8 bin kere bir el manivelasını kullanmak zorundayken, fiziksel olarak zorlayıcı ve tekrarlanan bu işi robot üstlenebilmekte.

Bosch’dan engelli çalışanlar için robot teknolojisi: AQUIASBosch APAS robot teknolojisini uygulamaya sokabilmek için, ISAK GmbH’nin üretim ortamını dönüştürmüş. İnsanları ve makinelerin etkileşimi sağlayan arayüzler yeniden yapılandırılmış. Örnek olarak robotların esnek bir şekilde farklı tezgah yüksekliklerine göre ayarlanabilmesi gösteriliyor. Bunun dışında bağlantılı sensörler sayesinde güvenlik bariyerlerine ihtiyaç kalmadığı bilgisi de verilmekte. Eğer bir işçi makineye çok yaklaşırsa APAS otomatik olarak duruyor. Bu sayede işlenecek parçaların güvenli bir şekilde teslim edilmesi ve çarpışmaların önlenmesi mümkün oluyor.

Bosch üretimde ve lojistikte robotların kullanımını daha fazla artırmaya niyetli. Firma ve proje ortakları AQUIAS projesinden elde edilen sonuçları değerlendirerek yeni çözümler oluşturma peşinde. Buna örnek olarak, Blaichach (Allgäu) fabrikasında engelli ve engelsiz çalışanlar için yeni çalışma alanları kurma projesi verilebilir. Fabrikada otomotiv üretiminde kalite incelemeleri için mikroskobun altına taşınması gereken ağır alüminyum blokların nasıl idare edilebileceğine odaklanılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.