btbilgi

Great Place to Work Enstitüsü, her sene geleneksel olarak düzenlediği ‘Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri’ araştırmasının bu seneki sonuçlarını açıkladı. 57 çok uluslu şirketin incelendiği araştırmada güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu gibi kriterler üzerinden değerlendirme yapılmış. Aynı zamanda Culture Audit analizi ile şirketlerin İK uygulamaları ve politikaları değerlendirilmiş. 51 ülkede gerçekleştirilen analizde, 2 milyon 700 bin çalışan temsil edilmiş durumda.

Listenin bir numarası 32 bin çalışanı bulunan Salesforce. İkinci sırada 161 bin çalışan sayısıyla Hilton var. Üçüncü sıraya 100 bin çalışana sahip Mars Inc yerleşmiş. Mayıs ayında açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde de yer alan AbbVie, Hilton, 3M, SC Johnson ve Daimler Financial Services de dünyanın en iyi çok uluslu şirketleri arasında yer alıyorlar.

Araştırmada 2,7 milyon çalışan yorumundan elde edilen verilere göre, listeye giren şirketler en yüksek puanları çeşitlilik ve katılım boyutlarından almışlar. İlk 25 şirketteki çalışanların yüzde 92’sinden fazlası, cinsel yönelimleri, ırkları ve cinsiyetleri ne olursa olsun kendilerine adil bir şekilde davranıldığını düşünüyor. Ayrıca listenin ilk 10 sırasında bulunan şirketlerden beşi Bilgi Teknolojileri sektöründe hizmetler sunmakta.

Resmi sitede yayımlanan Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri listesinin ilk 10 numarasını ve sektörlerini aşağıda bulabilirsiniz:

  1. Salesforce (Bilgi Teknolojileri)
  2. Hilton (Konaklama)
  3. Mars Inc (Üretim)
  4. Intuit Inc (Bilgi Teknolojileri)
  5. The Adecco Group (Profesyonel Servisler)
  6. DHL (Lojistik)
  7. Mercado Libre (Bilgi Teknolojileri)
  8. Cisco (Bilgi Teknolojleri)
  9. Daimler Financial Services (Finans Hizmetleri ve Sigorta)
  10. SAS Institute Inc. (Bilgi Teknolojileri)
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.