btbilgi

Gıda atığı dünya çapında çok ciddi problemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Zaten sınırlı olan küresel kaynakların sınırsızmış gibi tüketilmesi bir yana, ürettiğimz birçok gıdayı da hiç kullanmadan çöpe atıyoruz. Bu durum çevre kirliliğine de büyük etki etmekte. Dünya’da oluşan karbon salınımının yüzde 8’i gıda atığından kaynaklanıyor. Halbuki bilinçli uygulamalar ile oluşan gıda atığının yüzde 60’ı engellenebilir durumda. Türkiye’de bu amaçla çalışan organizasyonlardan biri Fazla Gıda.

Türkiye çapında 17 şehirde faaliyet gösteren Fazla Gıda, yaklaşık 100 dernek ve gıda bankası ile beraber çalışıyor. 1,5 yılda 2 bin 600 tonluk gıda atığı kurtaran organizasyon, 2 bin 500 üzerinde ürün çeşidi ile 4 bin 500 işlem sonucunda bu miktara ulaşmış. Verilen bilgiye göre 4 kurumdan aldığı bu ürünleri 200 bin’in üzerinde ihiyaç sahibine dağıtan Fazla Gıda’nın 1,5 yılda yaptığı ortalama yardım bedeli 10 milyon TL’nin üzerinde.

Fazla Gıda şu ana kadar çalıştığı iş ortaklarında yüzde 70 seviyesinde bir kurtarma başarısına ulaşmış durumda. Türkiye’nin gıda atığı miktarının toplamda yıllık 214 milyar TL’ye mal olduğunu ifade ediyorlar. Döngüsel ekonomiyle bu rakamın minimum yüzde 10’u yani ortalama 20 milyar TL’lik kısmı tasarruf olarak sağlanabilir denilmekte.

Bu başarılarına dünya çapında olumlu tepkiler geliyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın seçtiği 9 girişimden biri olan teknoloji girişimi Fazla Gıda, uluslararası Accelerate2030 programına da kabul edilmiş. Accelerate2030 dünyanın dört bir yanındaki girişimlere sürdürülebilir iş uygulamalarında verdiği destekle, girişimlerin kendi toplumlarına yönelik sosyal etki yaratmasını amaçlayan bir organizasyon. Fazla Gıda da Accelerate2030 programına “örnek teşkil eden, etki odaklı girişim” olarak davet edildiğini aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.