btbilgi

Çocuklu aileler için günlük dertlerden biri, oyuncaklarla darmadağın olmuş bir evi toparlamak. Çocukların kendilerini odalarını toplamaya ikna edemediğiniz anlarda, size bir yardımcı gerektiğini hissedebilirsiniz. Gelecekte bu işler için yanımızda robot hizmetçi ve uşaklar olacak. Bunun ilk örneklerinden birini Japon teknoloji fuarı CEATEC 2018’de gördük. Her ne kadar robotik teknolojileri henüz odayı hızlıca toplamaya yeterli olmasa bile, en azından iyi bir başlangıç sayılabilir.

Ev temizleyen robotlar yıllardır kullanımda. Bu alanda en iyi bildiğimiz marka olarak Roomba gösterilebilir. Küçük Roomba robotları kendi kendilerine ev içinde gezerek, minik birer elektrikli süpürge gibi çalışırlar. Becerileri sınırlı olsa da, günlük ev yaşamını biraz kolaylaştırmak isteyenler bu robotları tercih etmekte. Tokyo merkezli robotik firması Preferred Networks ise bu konsepti bir adım ileriye taşımış ve dağınık odaları toplayabilecek robotlar geliştirmiş.

Bu akıllı hizmetçi robotlar odada kendi başlarına gezinerek, ortalıkta buldukları nesneleri kameraları ile tarıyor, kolları ile topluyor ve her bir nesneyi gitmesi gereken kutuya koyabiliyorlar. Preferred Networks firması robotların bu görevleri derinlik ölçen kameralar ve derin öğrenme eğitimleri sayesinde başardıklarını aktarmakta. Robotlar karşılaştıkları her şeyi analiz ediyor ve daha önceki eğitimlerinden dolayı ne olduğuna karar verebiliyor. Bir kez nesnenin ne olduğunu bildikten sonra ise geriye onu alıp, önceden belirlenmiş olan konteynere bırakmak kalıyor.

Her ne kadar arada bir bir nesneyi doğru kutuya koymadıkları görülse bile, genelde hizmetçi robotlar işlerini gayet düzgün yapıyorlar denilebilir. Halen bu robotların tek problemi operasyonel hızları. Yukarıdaki videoda robotların çalışmaları 20 kat hızlandırılmış şekilde sunulmş. Yani henüz iki tanesi beraber çalışsa bile, bir odayı mantıklı bir sürede toplayacak kadar hızlı değiller. Robotları tasarlayan ekip şu anda bu küçük sorunu çözmek için çalışmalarına devam etmekte. Preferred Networks’ün bu robotları ne zaman piyasaya sürmeye niyetli olduğu ise belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.