btbilgi

Rock Band ve Guitar Hero isimli iki oyun, uzun yıllar video oyuncularını birer rock grubu giratisti haline sokmayı başardı. Basitleştirilmiş gitar arayüzü sayesinde normalde gitar çalmayı bilmeyen oyuncular, rock tarihinin en iyi eserlerini çalma şansı yakaladılar. İşte bu oyunlardan ilham alan Google, nöral ağ araştırma projesi Magenta dahilinde bir piyano çalma cihazı yaramış. Piano Genie (Piyano Cini) adındaki cihaz üzerinde 8 tuşu olan renkli bir klavyeyi andırıyor ama yapabildikleri etkileyici.

Piano Genie sadece basit bir klavye değil, çünkü arkasında Google’ın devasa makine öğrenme altyapısı bulunmakta. Firmanın Magenta dahilinde geliştirdiği bir nöral ağ, sırf klasik piyano eserleri ile eğitilmiş. Nöral ağ Uluslararası Online Piyano Yarışması’ndan alınmış 1,400 şarkı performansını incelemiş. Sonuçta ortaya çıkartılmış olan yazılım/donanım kombinasyonu, kullanıcıların 88 tuş yerine 8 tuşla piyano çalabilmesini sağlıyor.

Sistem klasik piyano eserlerinin yapısını çözmüş durumda. Böylece kullanıcı bir tuşa bastığında, ardından ne türden bir nota geleceğini tahmin edebiliyor. Bu sayede kullanıcılar daha az tuşla karmaşık melodiler oluşturabiliyorlar. Yani Piano Genie kullanıcının ne çalmak istediğini öngörüyor ve buna uygun nota sunuyor denilebilir. Bu sistem insan yaratıcılığını desteklemek amacıyla üretilmiş bir dizi yenilikçi fikirden sadece biri.

Google Magenta araştırma projesi dahilinde sistemi oluşturan üç araştırmacıdan Chris Donahue, The Verge sitesine bu çalışma ile ilgili şunları söylüyor: “Piyano çalmayı hiç bimeyen birine bile, anında müzik yaratabilme deneyimini gösterebilmek için bir araç tasarlamak istedik. Sistemi denediğinizde müthiş bir his oluşuyor. Bazen zihninizi okur gibi davranıyor ve tam çalmak istediğiniz notayı basıyor. Bazen de sizin istediğinizden çok farklı bir şey çalıyor ama yine de tutarsız bir sonuç elde etmiyorsunuz.”

Piano Genie’de kullanılan Magenta nöral ağ uygulamasının kodlarını GitHub platformunda bulabilir ve hatta sistemi web sitesi üzerinde kendiniz de deneyebilirsiniz.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.