btbilgi

Tüm sektörler otomasyon teknolojilerini bağırlarına basıp, işlerini optimize etmek için kullanmaya başlamış durumda. Bu sektörlerden insanla en fazla işi olan pazarlama sektörü bile belli ölçüde bu yeni teknikleri kullanmakta. Fakat müşterilerle iletişimin hızlanması ve kolaylaşması için kullanılan teknikler, zaman zaman markaların fazlaca ileri gitmesine sebep oluyor gibi.

Bu iddia, pazarlama webinar platformu ON24 ve Harvard Business Review analitik servisleri tarafından gerçekleitirilen bir araştırma sonucunda ortaya çıkmış. Yapılan araştırmada çoğu otomasyon teknolojisinin markalara ciddi oranlarda geri dönüş sağladığı ama bazı noktalarda da müşterinin tepkisine yol açtığından bahsedilmekte. Markaların pazarlama yöneticileri ile yapılan çalışmada, müşteri ilişkilerini aşırı otomatize etmenin hedef kitleyi memnun etmediği yönünde fikirler ortaya çıkartılmış.

Markaların kullanmakta olduğu pazarlama otomasyonu yöntemlerinin içinde en büyük geri dönüşü (ROI), yüzde 36 oranla CRM (customer relationship management, yani müşteri ilişkileri idaresi) çözümleri sağlamakta. Onu destek otomasyonu yöntemleri yüzde 31 ve sosyal medya otomasyonu yüzde 27 ile takip ediyor. Raporda müşterilerin en az tepki verdikleri teknik ise yüzde 9 ile chatbot uygulamaları olmuş.

“Scaling Human Interaction in Customer Experiences” (Müşteri Deneyiminde İnsan Etkileşimlerini Ölçeklendirmek) başlıklı araştırma hakkında bilgi veren ON24 CEO’su Joe Hyland, raporun pazarlama teknolojileri için bir paradoksu ortaya çıkardığına işaret ediyor: “Pazarlama yötemleri makineleştikçe insansı olmaktan uzaklaşıyor. Markalar müşterilerinin sadece birer veri yığını gibi hissetmelerini engellemek zorunda. Bu teknolojiler verimli dijital deneyimler yaratma ile insan etkileşimini doğru oranda dengelemeli. Aksi takdirde birebir pazarlamanın ölçeklendirilmesi büyük sıkıntıya girecektir.”

Araştırmaya katılan markaların çoğu (yüzde 58) geçmiş iki yılda en çok CRM’e yatırım yaptıklarını söylüyor. Fakat gelecek iki yıl içinde CRM çözümlerine daha az (yüzde 34 civarında) yatırım yapılacağı belirtilmiş. Yine ikinci en yüksek geri dönüş sağlayan sosyal medya ise geçmiş iki yılda yüzde 55 oranla yatırım alırken, önümüzdeki iki yılda bu oranın yüzde 40’a düşeceği öngörülmekte. Pazarlama otomasyonu araçları arasında gelecek iki yılda en fazla yatırım yapılacak alan ise tahmin bazlı analiz (predictive analysis) çözümleri olacak (yüzde 55 oranla) gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.