btbilgi

Kuzey Kore kökenli kriptopara hırsızları olan Lazarus, şu anda dünyanın en zengin hacker ekiplerinden biri. 2017 ve 2018 yılında gerçekleştirdikleri 5 operasyon sonucunda 571 milyon Dolar değerinde kriptopara çalan Lazarus, listenin en başında yer alıyor. Son iki yıl içinde dünya çapındaki tüm kriptopara dönüşüm (exchange) sitelerinden toplamda 882 milyon Dolar değerinde kriptopara çalındığını göz önüne alırsak, hacker ekibinin yaptığının önemi daha kolay anlaşılabilir.

Küresel siber güvenlik şirketi Group-IB yıllık teknoloji suçları raporunda bu gruba önemli bir yer vermiş durumda. Raporda 2017’nin Ocak ayından beri kriptopara borsacılığı sitelerine yapılan 14 saldırıyı ele alıyor. Lazarus hacker ekibinin bunların içinde en büyük payı aldığından ve ekibin Kuzey Kore hükümeti desteği ile çalıştıkları iddialarından da bahsedilmekte. Ekibin bu saldırılarda çoğunlukla oltalama, sosyal mühendislik ve kötü niyetli yazılım (malware) tekniklerini kullandığı bilgisi verilmiş.

Lazarus hacker ekibinden dev kriptopara hırsızlığı: 571 milyon DolarYıllık siber suç raporunda kriptopara dönüşüm sitelerine yapılacak saldırılarda artış gözlemleneceği öngörüsü de bulunmakta. Group-IB uzmanları normalde en agresif operasyonları gerçekleşiren hacker ekiplerinin, bankalar yerine bundan böyle kriptopara dönüşüm sitelerini hedef alacağını tahmin etmekte. Kriptopara dönüşüm sitelerinden çalınacak paraların, bankalara göre daha kolay saldırılarla ele geçirilebileceğine dikkat çekilmekte. Bu durum hacker gruplarının ilgisini bu yöne doğru çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.