btbilgi

Batarya teknolojileri sadece kapasite açısından gelişmiyor, yenilikçi cihazlara hitap edebilmek için farklı şekillere de giriyor. Şu anda dünya üzerinde en yaygın kullanımda olan lityum-iyon bataryaların geliştirilme süreci de sona ermiş değil. Yeni bir üretim tekniği sonucunda istenen her şekilde batarya yapılabilecek. Bu da ancak bir üç boyutlu yazıcı sayesinde gerçekleştirilebilmiş.

Lityum-iyon bataryalar halen her türlü tüketici elektroniği cihazında kullanılmakta. En yaygın kullanım alanı akıllı telefonlar gibi gözükse de, akıllı saatler gibi farklı formlarda da çok işe yaramaktalar. Şu anda saatlerde kullanılan bataryalarda şekil, saatin biçimine bağımlı şekilde çok küçük ve düşük kapasiteli olmak zorunda. Halbuki yeni teknik sayesinde üretilecek farklı şekillerde, büyüklüklerde ve yoğunluklarda piller, çok değişik tasarımlı saatler ortaya çıkmasını sağlayabilir. Mesela bileği saran yeni tasarımlarda ürünler mümkün olabilecek.

3D yazıcı ile basılmış lityum-iyon bataryalar geliyorÜç boyutlu yazıcılar normalde baskı materyali olarak PLA (poliaktik asit) denilen bir biyo polimer kullanmakta. Fakat bu materyal iletken değil, yani bir batarya üretiminde işe yaramıyor. Araştırmacılar PLA materyalini, iyon geçirgenliği sağlayacak özel bir elektrolit karışımı ile geliştirmişler. Süreçte karbon nanotüpleri ve grafen de devreye sokulmuş, ortaya çıkan şey batarya basmak için uygun özelliklere sahip bir malzeme olmuş.

Araştırma ekibinin 3D baskı denemelerinden biri, yukarıdaki fotoğrafta görülen bileklik. Bu bileklik üç boyutlu yazıcı ile basılmış bir yuvarlak batarya ile bir LED lambadan oluşmakta. Halen bu basılan pillerin kapasiteleri düşük. Fakat çalışmalar kapasiteyi artırma yönünde devam etmekte. Bu yenilikçi çalışmanın tüm ayrıntılarını ‘Applied Energy Materials’ jurnalinde yayımlanmış bir bilimsel makalede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.