btbilgi

ABD’nin en başarılı teknik üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT), küresel teknoloji yarışında liderliğe oynayan okullardan biri. Bunu gerçekleştirmek için de, hızla yükselen en önemli teknoloji trendlerinden olan yapay zeka ve makine öğrenmeye büyük bir yatırım yapmak üzereler. MIT bu alanlarda uzman yetiştirmek için mümkün olabilecek en iyi eğitimi, 1 milyar Dolar harcayarak oluşturacağı yeni üniversitesinde vermeyi planlıyor.

Massachusetts Institute of Technology Müdürü L. Rafael Reif konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları aktarmakta: “Bilişim teknolojileri dünyayı tekrar şekillendiriyor. MIT de bunun tüm insanlığın faydasına olması için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Yani ‘Schwarzman College of Computing’in (Schwarzman Bilişim Üniversitesi) Ar-Ge ve eğitim alanlarında küresel bir merkez olmasını hedeflemekteyiz. Ayrıca burada güçlü ve yeni yapay zeka araçlarının oluşturulması için gerekli beyin gücünün oluşturulması da gerçekleşecektir. Üniversitede öğrenciler ve araştırmacılar, bilişim ve yapay zeka teknolojilerini her türlü sektörde geliştirecek şekilde konumlandırılacaklar.”

Reif özellikle öğrencilerin “bilingual”, yani çift dilde yetişirileceğine dikkat çekiyor. Burada bahsedilen iki farklı dilde eğitim değil. Öğrencilerin ve araştırmacıların hem bilişim/yapay zeka, hem de bunu uygulayacakları diğer bir alanda kendilerini geliştirmeleri sözkonusu. Öğrenciler yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini tarih, sağlık, kimya, politik gibi çok değişik yerlerde nasıl kullanacaklarını da öğrenecekler. Böylece dünyanın ihtiyacı olacak uzmanlar, farklı sektörlere uygulamalar ve çözümler geliştirecek şekilde donatılmış olacak.

Digital Trends sitesi bu üniversitenin kurulması için gerekli 1 milyar Dolar’ın üçte ikisinin hazır olduğu bilgisini veriyor. Bu rakamın 350 milyon Dolar’ı özel yatırım firması Blackstone’un CEO’su Stephen A. Schwarzman’dan geliyor. Schwarzman bu yatırım ile üniversitenin isim babası olmaya da hak kazanmış durumda. Üniversitenin ilk programını 2019’un sonhabarında, MIT bünyesinde açması planlanmış. 2022’de ise tüm üniversite yeni yapılacak kendi özel kampüsüne taşınacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.