btbilgi

Google’ın bir süredir Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu ile başı dertte. Komisyon Google’ın Android cihaz üreticilerini belli aksiyonlara zorlamasından rahatsız olmuştu. AB anti-tröst yasaları gereği Google 3,8 milyar Sterlin’lik bir cezaya çarptırılmıştı. Bunun sebebi de Google’ın telefon üreticilerine, mobil işletim sistemi yanında kendi mobil uygulamalarını cihazlara koyma zorunluluğu getirmesiydi.

Şimdi bu durum değişiyor. Her ne kadar Google Avrupa Komisyonu’nun kararına resmi kanallardan itiraz etmiş olsa da, bir yandan da uyumluluk için yeni bir politika getirmiş durumda. Yeni lisans politikasına göre Android işletim sistemi her zamanki gibi açık kaynaklı ve ücretsiz olacak. Ama Google cihaz üreticilerine kendi mobil uygulamalarını kullanmaları için baskı yapamayacak. Onun yerine cihaz üreticileri Google’ın tüm dünya çapında kullanılan en popüler mobil uygulamalarını bir lisans paketi dahilinde alıp, cihazlarında kullanabilecekler.

Avrupa çapında 29 Ekim 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni politika gereği; Android cihaz üreticileri Google Maps, Gmail ve YouTube gibi bir dizi uygulamayı kullanmak için Google’a sabit bir lisans ücreti ödeyecekler. Bu paketi lisanslamayı kabul eden üreticiler, cihazlarına ayrıca Chrome mobil web tarayıcısını ve Google Search arama motoru uygulamasını bedavaya dahil edebilecekler.

Bunu dışında Google’ın AB Komisyonu uyumluluğu için aldığı bir başka karar daha var. Bundan böyle Avrupa çapındaki Android cihaz üreticileri, bu işletim sistemi dışında başka sistemler kullanan cihazlar da üretebilecek. Şimdiye kadar üreticilerin Google ile yaptıkları anlaşma sonucunda firmalar başka mobil işletim sistemine sahip cihazlar üretip satamıyorlardı. Ayrıca şimdiye kadar zorunlu kılınan Google uygulamaları bundan böyle sadece Android üreticilerine değil, isteyen tüm donanım üreticilerine de lisanslanabilecek.

Bu uygulamalar sadece Avrupa’da geçerli olacak, yani ABD ve Uzakdoğu pazarlarını etkilemeyecek. Fakat ekstra lisanslama ücretlerinin gelecek sene Avrupa’da satışa çıkacak yeni Android işletim istemli telefonların fiyatlarında artış anlama gelebileceğinden bahsedilmekte. Google’ın yeni lisans paketi için istediği fiyatlandırma ise açıklanmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.