btbilgi

Siber saldırılar asla durmuyor ama dönem dönem hedef değiştrebiliyorlar. Malwarebytes firmasının 2018 üçüncü çeyrek raporunda, bu odağın büyük şirketlere kaymakta olduğuna dair işaretler bulunmakta. Raporda üçüncü çeyrekte gözlemlenen en büyük siber tehdit kaynakları arasında trojanlar, fidye yazılımları, güvenlik açığı tarayıcıları ve yasadışı kripto madencilik programları gösterilmekte.

Rapora göre şirketlere yapılan siber saldırılar ciddi şekilde artmış durumda. Üçüncü çeyrekte kurumsal saldırıların yüzde 55 oranında artmış olduğu belirtiliyor. Buna karşılık kişisel/tüketici saldırılarında sadece yüzde 4’lük dönemsel artış saptanmış. Malwarebytes’ın yazılım müdürü Adam Kujawa, siber saldırganların tatil dönemlerinde saldırı tekniklerini ve hedeflerini değiştirmelerinin sıkça görülür olduğunu aktarmakta. Saldırganların sonbahar döneminde yeni nesil saldırılar veya tekniklerle çıkagelmesinin mümkün olduğu yönünde bilgi verilmiş.

Üçüncü çeyrekte öne çıkan saldırı tiplerinden trojanlarda da artış yaşanmakta. Önceki çeyreğe göre trojan saldırılarında yüzde 86 artış var. Bu saldırı tipi hem kurumsal, hem de bireysel siber tehdit vakalarında en çok rastlanan vektör olarak öne çıkmakta. Buna örnek olarak ‘Emotet’ saldırılarının yoğunlaşması gösterilmekte.

Fidye yazılımları ise sene başındaki zayıflamadan sorna tekrar su yüzüne çıkmış. Raporda fidye yazılımlarında 40 yeni varyanta rastlandığı ve önceki çeyreye göre bu tip saldırıların yüzde 88 artış gösterdiği açıklanıyor. Kullanıcıların bilgisayarlarındaki çeşitli güvenlik açıklarını tarayarak, web üzerinden yayılan ‘Exploit Kit’ saldırıları da üçüncü çeyrekte dikkat çeken tehidtlerden. Otomatize çalışan ‘Underminer’ ve ‘Fallout’ gibi yeni nesil güvenlik açığı tehdiltlerinin, eskiden tek başlarına kullanılırken şimdi farklı web odaklı saldırılarda ek araçlar olarak görev aldıkları bilgisi de verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.