btbilgi

Teknoloji ve sağlık sektörü her geçen sene biraz daha içiçe geçmekte. Sağlık kurumları devamlı artmakta olan talep karşısında daha iyi hizmet verebilmek için BT altyapılarını mütemadiyen güncellemek zorunda. Hastaneler mobil cihazlardan sağlık durumunu takip eden sensörlere kadar, birçok farklı kaynaktan gelen verilerin miktarının artışıyla başa çıkmak zorunda. Bu durumla karşı karşıya bulunan küresel sağlık sektörünün BT ve bulut hizmeti yatırımlarının, 2020 yılına kadar yaklaşık 10 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmekte.

Sağlık kuruluşları her geçen gün artmakta olan müşteri veri yığınları ve siber tehditler karşısında kesintisiz hizmet verebilmeli. Bunun için hangi alanlarda BT yatırımı yapılması gerektiğini, veri merkezi işletmecisi Radore şu şekilde özetlemiş:

Siber güvenlik

Veri hırsızlıklarının büyük bir çoğunluğu insan hatası nedeniyle yaşanıyor. Identity Resource Center’ın son yayınladığı veriler, 2017’nin ilk yarısında gerçekleşen ve kişisel verilerin çalınmasıyla sonuçlanan saldırıların yaklaşık yüzde 25‘inin sağlık veya ilaç sektörüyle ilgili olduğunu ortaya koydu. Veri merkezleri ve bulut altyapıları, hem siber hem de fiziksel güvenliği sağlamak için gerekli önlemlerin alındığı yapılar sunmakta.

Kesintisiz yedekleme

Ana sisteme yapılan yatırım ne kadar büyük olursa olsun, uygun bir yedekleme altyapısı gerekiyor. Sağlık kuruluşları kendilerinin sağlayamadığı yedekleme ve kurtarma servislerini dışarıda aramaya başladı. Veri merkezlerindeki yedekli altyapılar sayesinde, yaşanan kesintiler kullanıcılara hiç yansımadan ortadan kaldırılabiliyor.

Servislere 7/24 erişim

Nasıl ki sağlık kuruluşları acil servislerinde 7/24 hizmet veriyorsa, BT altyapısında oluşabilecek en ufak bir aksaklıkta da karşılarında her an bir muhatap bulmaya ihtiyaç duyuyorlar. Veri merkezinden hizmet alan sağlık kurumları, 7/24 iletişim kurmanın avantajına da sahip oluyor. Bununla birlikte herhangi bir aksaklık olduğunda hemen destek alarak, çok daha hızlı şekilde çözüme ulaşılabiliyorlar.

Felaket senaryoları

Hangi sektörden olursa olsun felaket kurtarma, şirketlerin veri güvenliğini ve itibarlarını koruyan, müşteri memnuniyetinden iş sürekliliğine etkisi geniş bir alana yayılan hayati bir konu. Birçok kuruluş felaket kurtarma ve iş sürekliliği planlamasına ihtiyaç duyuyor. Ancak, felaket kurtarma sistemlerinin maliyetlerinin fazla olması özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler bu yatırımı yapmaktan çekiniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.