btbilgi

Yakın gelecekte her sektörde iş gücü radikal şekilde değişecek. Otonomasyon teknolojileri insanların elinden bazı işleri alırken, robotik ve yapay zeka bazı yeni iş alanları açacak. Fakat insanların şu anda yapmakta olduğu ağır işler ve tekrarlayan görevler, komple robotlara bırakılacak. Buna güzel bir örneği Japonya’nın kıyafet devi Uniqlo veriyor.

Firmanın Tokyo’da kurduğu yeni deposunda en gelişmiş otomasyon teknolojileri kullanılmakta. Bu depoda makineler o kadar iyi iş çıkartıyor ki, çalışanların yüzde 90 kadarı robotlardan oluşmakta. Uniqlo yaptığı açıklamada deponun insan iş gücünü azaltarak neredeyse 7/24 kesintisiz, yorulmadan çalışabilecek bir ortam yarattığını aktarmakta. Mal kabulü, yerleştirme, ayıklama, dizme, kutulama, paketleme gibi işlerin hepsini makineler hatasız şekilde gerçekleştirebilmekte.

Otonom depoda tüm kutular ve ürünler elektronik RFID etiketlerine sahip. Bu sayede neyin nerede olduğu, nereye gitmesi gerektiği gibi süreçler sorun olmaktan çıkıyor. Uniqlo ve lojistik firması Daifuku’nun işbirliği ile kurulan depo o kadar başarılı ki, devamı da gelecekmiş. Uniqlo’nun ana firması Fast Company, yaklaşık 890 milyon Dolar harcayarak tüm depolarını otomatize etmeye hazırlanıyor. Sadece Japonya’daki depoları değil, bu teknolojiden tüm dünya çapındaki şubeler faydalanacak.

Fast Company otonom depo sistemlerinin verimsiz mal teslim, aşırı depo kullanım masrafları ve teslimat sürecindeki sorunları aşmak için iyi bir yol olduğuna inanmakta. Geleceğin lojistik sektörünün otomatize edilmesinde yattığına inanan bir diğer firma da Amazon. Amazon’un yenilikçi lojistik patentleri ve halen depolarında kullanmakta oldukları robotlar ile dronlar bie bunu göstermekte. Yine bir diğer e-ticaret devi olan İngiltere kökenli Okado da otonom depo teknolojilerini büyük ölçekte değerlendiren örneklerden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.