btbilgi

Dünyanın en büyük online streaming video servisine sahip olan Netflix, 2018’in üçüncü çeyreğine dair finansal raporunu açıkladı. Buna göre firma sektör analistlerinin tahmini olan 5 milyon yeni abone sayısını aşmış. Çeyrekte açıklanan yeni abone sayısı 6,96 milyon. Yeni abonelerin 1,09 milyonu ABD’den ve 5,87 milyonu dünya çapından gelmiş. Bu sayede Netflix’İn aboneleri toplamda 137 milyona varmış durumda ve bunun 130 milyonu her ay para ödeyen abonelerden oluşuyor.

Bu gelişme firmanın borsadaki hisselerini olumlu etkilemiş, çünkü açıklamadan sonra Wall Street’den Netflix hisselerinin yüzde 15 kadar değerlendiğine dair bilgi alınmış. Firmanın 2018 üçüncü çeyrek finansal raporunda ayrıca hisse başına 89 sent ve toplamda 4 milyar Dolarlık kazanç ile 403 milyon Dolarlık kar açıklanmış. Steaming video devi raporda orijinal içerik üretimi ile ilgili çift kanallı bir yaklaşımı benimsediğinden de bahsediyor. Birincisi ‘Netflix Originals’ diye adlandırılan ve sadece platformda sunulan dizi/filmler (örnek: Stranger Things). Diğeri ise Netflix’in ilk yayın haklarına sahip olduğu özel yapımlar (örnek: Orange is the New Black). Netflix 2018 sonuna kadar orijinal içerik için 8 milyar dolar harcayacağını da açıklamıştı.

Raporda orijinal içerik üretimi ile ilgili şu bilgiler aktarılmakta: “Şu anda orijinal yapımların üretim sürecinde yüzlerce kişi çalışmakta. Bu içerikler çocuklar için dizilerden uluslararası üretim serilere, uzun metralı filmlerden belgesellere kadar değişmekte. Tüm bu süreci desteklemek için yapım kapasitemizi artıracağız. En yeni orijinal içerik üretim merkezimiz New Mexico’daki Albuquerque’de yer alacak. Burada gelecek 10 yıl içinde 1 milyar Dolar yatırım yapmış olmayı hedefliyoruz. Ayrıca en az 1,000 kişilik yeni iş sağlıyor olacağız.”

Netflix’in büyümesi kısa süre içinde duracak gibi de gözükmüyor. The Guardian’ın haberinde 2018’in dördüncü çeyreğinde firmanın abone sayısının 9,4 milyon kadar daha artabileceği tahminine yer verilmiş. Bu rakam gerçekleştirse, geçen senenin aynı dönemindeki 8,3 milyon abone artışına göre yüzde 13 gelişme sergilenmiş olacak. Firmanın toplam değerinin de 153 milyar Dolara yükseldiği ifade edilmekte. Bu rakam 21st Century Fox’un değrinden daha fazla ve Disney’in şirket değerine neredeyse denk.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.