btbilgi

Rolls-Royce firmasının kendi kendine dünya denizlerinde gezecek yük gemileri üzerine çalıştığını biliyoruz. Epeydir bu projeyi hayata geçirmeye çalışıyorlar ve şimdi bu konuda kendilerine sağlam bir de iş ortağı bulmuş durumdalar. Mühendislik firması yanına Intel’i alıyor ve denizlere açılmaya hazırlanıyor. Intel firmanın otonom gemi projelerinin altyapısında görev alacak. Hem Optane 3D NAND SSD veri depolama çözümleri ile tüm otonom gemilerin oluşturacağı ağın bilgilerini saklayacak, hem de Xeon Scalable işlemcileri ile bu devasa veri yığınının işlenmesinde gerekli gücü sağlayacak.

Rolls-Royce otonom gemiler konusundaki ilk adımını ‘Intelligent Awareness System’ (IA) isimli paketi tanıtarak gerçekleştirmişti. Bu paket yapay zeka destekli karar verme mekanizması ile kapsamlı bir algılama donanım setinden oluşmakta. Gemilere takılacak donanımlar arasında sensörler, LIDAR, radar, normal kameralar ve ısı görüş kameraları bulunmakta. Bunlara uydu haritaları ve hava durumu tahminlerini de ekleyen sistem, hepsinden gelen verileri hesaplayıp geminin yönetimini otomatize edebiliyor.

Otonom gemiler bu sistem sayesinde çevrelerindeki herşeyden haberdar olabiliyorlar. Kilometrelerce uzaktaki nesneler algılanıyor, analiz ediliyor, ayrıca diğer gemilerin konumları, yönleri ve hızları hesaplanıyor. Sistemin kalabalık limanlarda bile sorunsuz çalışacağına garanti verilmekte. Gemilerin kaptanları normalde gece farkedemeyecekleri durumları bile IA sayesinde kolayca görebiliyorlar. Rolls-Royce halen akıllı navigasyon sistemini Japonya’da 165 metrelik yolcu gemilerinde ve benzer gemilerde test etmekte. Firmanın ilk otonom gemiyi devreye 2020 yılnda sokması planlanmış durumda.

Intel kendi başına da otonom teknolojileri konusunda boş değil. Firmanın geliştirmekte olduğu otonom çözümleri dronlar, uçan araçlar ve güvenlik robotlarında bulunabilir. Ayrıca 2017’de 15 milyar Dolar vererek satın aldığı, akıllı sürüş sistemi geliştiren İsrail şirketi Mobileye da bu yönde çok ciddi bir yatırım olarak görülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.