btbilgi

Gezegenimiz her ne kadar büyük de olsa, barındırdığı kaynaklar açısından sınırları var. Buna karşın insanlık kontrolsüz şekilde çoğalmaya ve büyümeye devam ediyor. Peki bu gidişatın patladığı nokta neresi olacak dersiniz? 2050 yılı ilk işaretlerden birini taşıyacak gibi görünüyor. Bu döneme gelindiğinde dünya üzerindeki nüfusun 10 milyar kişiye ulaşacağı öngörülmekte. Ve böyle giderse herkesi beslemeye yetecek kadar gıda kalmayabilir.

‘Nature’ jurnalinde yayımlanmış bir bilimsel makalede, 2050 yılına gelindiğinde karşı karşıya kalacağımız 10 milyarlık küresel nüfusun açlıktan ölmeye başlamasını engellemek için bazı fikirler verilmekte. Özetle, şu andaki beslenme alışkanlıklarımızı ve gıda üretim sistemlerini değiştirmek gerekecek. Eğer ani şekilde gerçekleşecek çok ciddi bir teknolojik yenilik olmazsa, önümüzdeki 20 yıl içinde varolan gıda üretim sistemlerinin çevreye olumsuz etkisinin yüzde 50 ile 90 arasında artacağı tahmin edilmekte.

Stockholm Resilience Centre’ın verdiği bilgiye göre bu makale, dünya çapındaki yiyecek üretim sistemlerinin çevreye olan zararını somut şekilde ortaya koymayı başaran ilk rapor. Makalede sorunların çözülebilmesi için tek bir mucizevi çözüm önerilmiyor. Onun yerine birden fazla şeyin aynı anda tüm dünya ülkeleri tarafından uygulanmaya başlanması gerekli.

Rapora göre 2050’de 10 milyar insanı doyurabilmek için daha sağlıklı ve özellikle bitki bazlı beslenmeye geçilmeli. Tüketilen et miktarı azaltılmalı, gıda atıkları en azından yarıya indirilmeli ve verim artıracak gelişmiş tarım teknolojileri devreye sokulmalı. Bunlar ve daha fazlası gerçekleştirilebilirse, tarım ve hayvancılığın çevreye verdiği zarar yüzde 16 oranında azaltılabilir denilmekte. Bu sektörlerin sera gazı emisyon oranları yarıdan fazla oranda azaltılabilir. Ayrıca tarım kimyasalları ve temiz su kaynaklarının tüketimi gibi diğer yan zararlı etkiler onda biri ile dörtte biri arasındaki oranlarda azaltılabilir.

Raporu oluşturan araştırmacılar, makalede belirtilen çözümlerinin bazılarının halen uygulanmakta olduğunu da iletiyor. Fakat asıl yapılması gereken tüm ülkelerin beraberce hareket ederek, büyük çaplı organize çözümleri uygulamaya başlamaları. Ancak bu şekilde çevreye verdiğimiz zararı yavaşlatıp, insanlığı doyurmaya başlayabileceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.