btbilgi

İnsanlık şu anda bir kişisel mobilite devriminin tam ortasında denilebilir. Tüm zamanlardaki çözümlerle karşılaştırıldığında, şu anda her zamankinden fazla ürüne ve yeniliğe sahibiz. Son yıllarda elektrik motorları ve batarya teknolojileri o kadar gelişti ki, çok değişik şeyler yapmak mümkün. Motorlar küçüldü ve güçlendi. Bataryalar ise giderek artan sürelerde enerji sağlar hale geldiler. Artık küresel kişisel mobilite pazarına her ay çıkan ürünleri takip etmek bile zorlaştı. O yüzden de arada bir UrmO gibi ilginç örnekleri sayfalarımıza taşıyarak, bilgilerimizi güncel tutmaya çalışıyoruz.

UrmO ilk bakışta tonla benzeri olan “hoverboard” tipi yatay kaykay araçlarına benziyor. Fakat UrmO’yu çoğu kalitesi malzemelerle üretilmiş, ucuz ve durduğu yerde yangın bile çıkartabilen bu kötü üne sahip araçlarla karşılaştırmak doğru değil. Bu elektrikli hafif şehiriçi mobilite aracı her yol koşuluna uygun büyük lastikleri, sadece 2 saniyede katlanıp küçük bir el çantası boyutuna dönüşmesini sağlayan patentli tasarımı ve boyundan beklenmeyen menzili ile gayet profesyonel bir çözüm.

Tasarımcıları UrmO’yu hayata getirirken, insanların gelecekteki şehir içi ulaşım alışkanlıklarını gözönüne getirmişler. Bu gelecekte büyük ihtimalle şehir merkezlerine büyük boyda, benzinli veya dizel araçlar sokulmayacak. Bunun izlerini daha şimdiden çeşitli Avrupa şehirlerinde görebiliyoruz. Tasarımcılar insanların arabalarını şehir veya iş merkezlerinin dışında bıraktığı ve gidecekleri yere daha küçük elektrikli araçlarla ulaştıkları senaryoları hedef almışlar.

Kişisel mobilite araçları işte bu ara çözüm olarak çok işe yarayabilir. UrmO sadece 6,5 kilogram ağırlığında ve buna karşın 120 kilograma kadar ağırlık taşıyabilmekte. Maksimum hızı saatte 15 kilometre ve menzili ise tam şarj ile 20 kilometreyi bulabiliyor. 14 inç çapında büyük lastikleri bozuk zeminlerde bile ilerlemeyi mümkün kılarken, rejeneratif frenleri sayesinde 280 W/s kapasiteli bataryası arada kendi kendine dolabiliyor. Bataryası 2 saatte tam şarj edilebilmekte, akıllı telefon uygulaması üzerinden de şarj durumu ile aracın çeşitli ayarları kontrol edilebilmekte.

UrmO şu anda bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılmakta. Kampanya boyunca 1,299 Euro’dan başlayan farklı kategorilerle aracı önsipariş edebilir, isterseniz daha fazla bağış yaparak bir teleskopik tutma kolu ekleyebilirsiniz. Aracın tahmini teslim zamanı 2019’un Ekim ayı olarak planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.