btbilgi

Mercedes-Benz Türk 2017’de Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kurmaya başladığı ve 8,4 milyon Euro’ya mal olan Ar-Ge merkezini tamamladı. Yeni Ar-Ge merkezi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Hindistan, Çin ve Japonya’da bulunan küresel araştırma merkezleri arasında yerini almış durumda. Fabrika dahilindeki merkez, tüm dünyaya test ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma özelliğine sahip. Burada 215 Türk mühendisin, kamyon ürün grubu özelinde çalışmalar yapacağı bilgisi aktarılmakta.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Ar-Ge merkezi, firmanın ürettiği tüm kamyonların testlerinin başlangıç ve bitiş noktası şeklinde görev yapacak. Her bir test kamyonu tüm hava ve yol koşulları göz önünde bulundurularak belirlenen 6 kategoride, toplamda 32 farklı rota üzerinde testlere sokulacak. Bu testler şehiriçi ortalama 100 bin kilometre ve şehirlerarasında ortalama 250 bin kilometrelik programlarda gerçekleşecek. Ar-Ge merkezinin toplam alanının 40 bin metrekare olduğu, bu alanın 8 bin metrekaresinin kapalı kullanım ve 32 bin metrekaresinin de açık kullanım için ayırıldığı belirtilmiş.

Endüstri 4.0 koşullarına uygun olarak donatılmış yeni merkezdeki ‘İş Hazırlama Atölyesi’nde sanal gerçeklik (Virtual Reality) ve karma gerçeklik (Mixed-Reality) teknolojileri kullanılmakta. Bu altyapılar sayesinde Daimler küresel Ar-Ge ağına dahil farklı ülkelerden mühendisler aynı anda beraber çalışabiliyorlar. Türk mühendisler başka ülkelerdeki Ar-Ge merkezlerindeki meslektaşları ile sanal ortamda buluşarak henüz üretilmemiş bir parça üzerinde 3 boyutlu şekilde gerçeğe en yakın haliyle çalışabiliyor. Bu parçalar araç üzerinde veya tek başına eş zamanlı şekilde incelenip, bilgi alışverişinde bulunulabilmekte.

Gerçekçi model incelemeleri sanal ortamda daha kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Bu süreçte farklı parçaların birbirleriyle uyumunun ve bütüne etkilerinin; iş güvenliği riski, parça montaj-demontaj işlemleri, lojistik, prototip üretimi ve montaj maliyetleri olmadan incelenmesi mümkün. Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ve Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda onay verilen parçalar, firmanın tüm dünya çapında üretilen kamyon ve otobüslerinde kullanılmakta.

Ar-Ge merkezi bünyesinde bulunan ‘Deneme Atölyesi’nde ise kamyonların yol testleri yürütülmekte. Bu testlerin arasında burulma testleri, dayanım testleri, dinamometre testleri, kabin üzerinde ve tekil basamak testleri ile kadran mili testleri var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.