btbilgi

Havacılık şirketi Boeing ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), insansız hava araçları (İHA) teknolojilerine ve otonom sistemlere yönelik yarışmanın ikincisini gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileri arasında gerçekleşen yarışmada dikey iniş kalkış yapabilen (VTOL) elektrikli İHA araçlar kıyasıya kapıştılar. Yarışma için Türk üniversitelerine çağrı yapılmış ve 30’dan fazla İHA tasarım başvurusu alınmış.

Yarışmada 14 üniversiteden 21 takım karşı karşıya gelmiş. 13-14 Ekim tarihlerinde Ankara’daki Şehit Üsteğmen Gürcan Ulucan Havaalanı’nda gerçekleşen yarışmanın elemelerinden sonra 100’den fazla öğrenciden oluşan 13 takım finalde yarışmış durumda. Öğrencilerden istenen senaryoda, takımların tasarladıkları dikey iniş kalkış yapabilen elektrikli İHA’ların ormanda kaybolan bir öğrenciyi bulması gerekliydi. Ayrıca kurtarılacak kişiye bir şişe su, gıda ve bir ilk yardım seti ulaştırılması da gerekiyordu.

Boeing ve ODTÜ’den insansız hava aracı tasarım yarışmasıYarışmacılardan kayıp öğrencinin kurtarılması için koordinatlarını yer istasyonuna bildirmeleri de senaryo dahilinde yerine getirilmesi gereken koşullardan bir diğeri. Boeing ve ODTÜ’nün yarışmasında kazanan ekip, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden ‘Göktürk’ takımı. Ekibin tasarladığı VTOL özellikli elektrikli İHA üç boyutlu yazıcıyla üretilmiş kompozit bir gövdeye sahip.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın, yarışmaya katılan projelerin Türkiye’nin havacılıkta tasarım ve inovasyon açısından sahip olduğu yüksek potansiyeli kanıtladığını aktarıyor. İHA tasarım yarışmasının ise Türkiye’de yeni nesillerin havacılıkta daha yüksek hedeflere yönelmesi için planlandığı belirtilmekte. ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ozan Tekinalp ise bu tür yarışmaların, öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşılan sorunlara ilişkin eğitimleri konusunda son derece değerli olduğunu ifade etti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.