btbilgi

Daha önce insansı robot işçiler gördük, yumurta benzeri robot otel görevlisi gördük, hatta robot denizanası bile var. İlginç tasarımları ile sıradışı robotlar farklı görevler için tasarlanmakta. Bunlardan biri de Mochibot. Japonya’daki Tokyo Üniversitesi ile Keio Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı beraberce bu garip makineyi ortaya çıkartmışlar. Robotun en ilginç özelliği uzayıp kısalabilen 32 adet bacağı ile kendini ittirerek hareket etmesi.

Bu sene İspanya’da düzenlenen Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda (2018 International Conference on Intelligent Robots and Systems) sunulan Mochibot, hareket etmek için gitmek istediği yönün tersine bakan bacaklarını uzatıyor. Bu sırada gideceği yöndeki bacaklarını kısaltıyor ve geri kalanı yerçekimi hallediyor. Robotun 32 teleskop biçimli bacağının her biri 25 santimetreden 100 santimetreye kadar değişen uzunluklarda kullanılabilmekte. Robot istediği noktada durabilmek için ise, o anda alt tarafa bakan bacaklarının uzunluğunu eşitliyor.

Bu tasarımın daha az bacaklı benzerlerine göre avantajı var. 32 adet bacak olduğu için içlerinden birkaç tanesi zarar görse veya kopsa da robot harekete devam edebiliyor. Hareketini bozuk yüzeylerde, kayalıklarda veya yıkıntılarda bile kolayca sağlaması da bir başka avantaj. İlk bakışta bir deniz kestanesini andıran Mochibot, bataryaları dahil sadece 10 kilogram ağırlığında.

İlk denemelerde robotun üzerinde işe yarar bir ekipman bulunmuyor. Fakat araştırmacılar robotun merkez biriminde farklı donanımlar için yer bulunduğunu aktarıyorlar. Robota kameralar, sensörler, toplayıcı veya tutucu kollar takılabilir. Bu sayede basit keşif ve gözlem operasyonlarından, arama kurtarma desteğine kadar değişik görevler verilebiliyor olacak. Robotun dünya dışı görevlerde kullanılması bile sözkonusu. Gelecekte Ay’da veya Mars’da gezgin olarak işe yaraması hayal edilmekte. Henüz saha testleri devam etmekte olan bu ilginç robotun yapacaklarını merakla bekliyor olacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.