btbilgi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) evde, okulda, işyerinde kullanılmayan elektronik atık kategorisindeki cihazları toplayacak bir kampanya yürütmekte. “Atma Bağışla” isimli proje dahilinde her türlü AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar) ürünleri geri dönüşüm sürecine sokularak değer elde ediliyor. Bu kazanç direk olarak eğitime kazandırarak, çocuklar için yaşanılabilir ve eğitimle güçlenmiş bir dünya yaratılmasına yaramakta.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) işbirliği ile ilerleyen projeye göre kullanılamayacak durumda olan AEEE ürünleri, TEGV’in anlaşmalı olduğu geri dönüşüm firmasına gönderiliyor. Elde edilen hurda değeri, imkanı kısıtlı çocuklarımızın TEGV’de nitelikli eğitim alması için bağış olarak kaydediliyor. Çalışır durumda olan cihazlar ise TEGV tarafından incelendikten sonra alınan onay karşılığında Vakıf envanterine kaydedilerek, TEGV’in Türkiye’nin dört bir yanındaki etkinlik noktalarında kullanılmak üzere muhafaza ediliyor.

TEGV’den verilen bilgiye göre ‘Atma Bağışla’ kampanyası sayesinde şimdiye kadar 50 tondan fazla elektronik atık geri dönüştürülmüş. Elektronik atıklardan elde edilen gelirin yanı sıra, bağışlanan çalışır durumdaki cihazlar da bir ikinci bağış operasyonu olarak değerlendirilmekte. Şu ana kadar bağışlanan cihazların mali değeri 50 bin TL’nin üzerinde. ‘Atma Bağışla’ projesi sayesinde elektronik cihazlarını atmayıp bağışlayanlar, bu güne kadar 80 bin TL’nin üzerinde gelir sağlamışlar.

Kampanyaya katılmak için yukarıdaki kategorilere giren elektronik atık cihazlarınızı TEGV’e aşağıdaki yollardan biri ile teslim edebilirsiniz:

Telefon: (0216) 290 70 69
E-posta: atmabagisla@tegv.org
Web sitesi formu: atmabagisla.org

Kampanyada geri dönüştürülebilen ürünler:

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar, tablet, monitör, yazıcı, bilgisayar parçaları, ses, görüntü ve müzik sistemleri, DVD okuyucu ve uydu alıcılar, masa ve cep telefonları, elektrikli ev aletleri, kablo ve adaptörler.

Geri dönüştürülemeyen, yani kabul edilmeyen ürünler:

Cam ve ahşap ağırlıklı (floresan ve ampüller, ahşap mobilya ve aksesuar) eşyalar, yazıcı kartuş ve tonerleri, buzdolabı, akü ve piller.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.