btbilgi

Aktif yanardağları en dibinden gözlemlemek, en cesur ve gözüpek volkanologların (volkanoloji uzmanı) bile normalde yapmamaları gereken bir şey. Ama artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte alternatif gözlem öntemleri de oluşmaya başladı. İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, son yılların en popüler teknoloji trendlerinden olan uçan dron helikopterler ile sensör cihazlarını birleştirmişler. Ortaya çıkan Dragon Eggs projesi, volkanologların hayatlarını tehlikeye atmadan yanardağlardan sinyaller almalarını sağlıyor.

Dragon Egss (Ejderha Yumurtaları) adı verilen küçük kutuların içi sensörler ve elektronik parçalarla dolu. Bu kutular bir uçan dron ile yanardağın istenen yerine gönderiliyor ve bırakılıyor. Tabi ki bu operasyon ancak gözlem yapılacak volkan patlamak üzere değilse mümkün. Çünkü patlamak üzere olan bir volkanın dibine, yaydığı ısı dalgaları yüzünden herhangi bir uçan aracın (insansız da olsa) yaklaşması pek mümkün değil.

Bu kutucuklar volkanın çeşitli yerlerine bırakıldıktan sonra sakin sakin yerlerinde bekliyorlar. Bu bekleme sırasında nerdeyse sıfıra yakın enerji harcamaktalar. Hatta araştırmacılar tarafından “dünyanın bekleme sırasında en az elektrik harcayan cihazları” olarak lanse edilmekteler. Eğer volkanda en ufak bir titreşim bile oluşursa, Dragon Eggs kutuları anında uyanıyor ve olup biteni kaydetmeye başlıyorlar. Sahip oldukları sensörler arasında ısı, nem, titreşim ve zehirli gaz miktarı ölçen cihazlar var. Kutular istenirse tek başlarına veya çoklu cihazlardan oluşan bir ağ biçiminde kullanılabilmekteler.

Volkan ile birlikte aktive olan kutular algıladıkları ve kaydettikleri verileri 10 kilometre uzaktaki bir baz istasyonuna iletecek güçte antenlere sahipler. Bu baz istasyonundan da bilgiler bir uydu bağlantısı sayesinde uzmanların kontrol merkezine gönderiliyor. Buradan gerekli gözlemler, jeolojik analizler ve durum değerlendirmesi güven içinde yapılabilir.

Dragon Eggs kutuları aktif olduklarında bile çok az enerji harcadıkları için, tam dolu bir batarya ile aylar boyu görev yapabiiyorlar. Bu pratik sensör cihazları sadece yanardağlarda değil, buzullarda, hassas deprem bölgelerinde veya nükleer atık saklama alanlarında da kullanılabilir. Sistemin ilk denemeleri, İtalya’nın son 2000-3000 yıldır düzenli şekilde aktivite gösteren Stromboli yanardağında başarı ile sonuçlandırılmış. Kutular şimdi üniversite tarafından kurulan Sensor Drive Ltd. şirketi tarafından üretime geçirilmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.