btbilgi

Her ne kadar haberin başlığı bir bilimkurgu romanının konusuymuş gibi dursa da, bu gerçek bir olay. Biliminsanları bir kuantum bilgisayar içinde ilk yapay ve dijital hayat formunu oluşturmayı başardı. Oluşturulan simülasyon canlılar aynı gerçek hayattaki benzerlerine denk davranışlar gösteriyorlar. Bunların arasında çoğalma, mutasyon geçirme, evrilme ve ölüm de bulunmakta. Araştımacılar kuantum mekanikleri aracılığı ile yaşamın oluşması ve orijinleri hakkında bilgi sahibi olabilmeyi umut ediyorlar.

İlginç dijital yaşam formu denemesi İspanya’daki Bask Eyalet Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş. Araştırmacılar bir IBM QX4 kuantum bilgisayar kullanarak çeşitli simülasyonlar hazırlamışlar. Ekipteki uzmanlardan Lucas Lamata denemeleri hakkında şu bilgileri veriyor: “Çalışmamız aslında birbirileri ile alaksız gibi görünen yapay yaşam ve kuantum bilişimi bir araya getiriyor. Birincisi sanal sistemlerde canlıların biyolojik özelliklerinin araştırılması üzerine. Diğeri ise bilişim ve iletişim sektörlerini baştan aşağıya dönüştürebilecek, son yılların en hızlı gelişen alanlarından biri. Bu projede sormak istediğimiz ana soru şuydu: Normalde canlı varlıklara atfedilmiş biyolojik davranışlar, en küçük hangi fiziksel sistemde gözlemlenebilir?”

Detayları ‘Nature’ jurnalinde bir bilimsel makalede ayrıntıları ile açıklanan deneme, canlı varlıkların davranışlarının bir DNA modülünde gözlemlenip gözlemlenemeyeceğine yoğunlaşıyor. Veya kuantum mekaniklerinin konusuna giren birkaç atom büyüklüğünde sanal varlıklarda. Çalışmada simüle edilen sanal yaşam formları iki kuantum bit (kübit) kullanılarak üretilen bireyler. Kübitler sıfır, bir veya bu iki durumun kuantum seviyesindeki herhangi bir halinde sözkonusu olabilmekte.

Denemede minik bir kuantum sisteminin canlılar gibi çoğalıp dönüşme ve ölme davranışları sergileyebildiği kanıtlanmış durumda. Bu davranış ihtimallerinde kuantum bağlantıları (quantum entanglement) kavramının önemli bir rol oynadığı saptanmış.

Araştırma ekibinden Enrique Solano ise bu deneyin pratikte kuantum teorisinde karşılaşılan sorunlara ve optimizasyon problemlerine çözüm bulmak için çeşitli yollar açabileceğini belirtiyor. Özellikle optimizasyon sorunları ile halen ekonomi, tasarım, aerodinamik ve karmaşık biyolojik sistemlerde sıkça karşılaşılmakta. Bu denemelerden faydalanarak, basitten karmaşığa doğru giden sanal varlıkların yapay zeka destekli şekilde incelenmesi ve simüle edilmesi söz konusu olabilir. Araştırma sonuçları moleküler sistemlerden astrofizik nesnelerinin davranışlarına kadar bir çok alanda kullanıma sokulabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.