btbilgi

Great Place to Work Enstitüsü’nün yürüttüğü “European HR Survey 2018: Outlook of the Future” araştırmasının sonuçları, İK sektöründe inovasyon konularına ışık tutması ile dikkat çekmekte. Çalışma kapsamında Almanya, Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Norveç, Türkiye ve Yunanistan’dan, yani 13 ülkeden insan kaynakları profesyonelleri ile görüşmeler yapılmış. 674 İK profesyonelinin katıldığı araştırmada iş yeri kültürü, işevren markası, dijitalleşme, işe alım süreçleri ve yapılacak yatırım alanları gibi konular değerlendirilmiş.

Rapora göre insan kaynakları uzmanları için şirketlerinde en kritik öneme sahip konu inovasyon. Onu büyüme, dijital dönüşüm, çeviklik, verimlilik, yetenek kazanma ve geliştirme başlıkları takip etmekte. Mobil cihazlar ve serbest çalışma alışkanlıklarının etkisiyle, esnek çalışma koşullarının yükselmekte olduğu belirtilmekte. Dijitalleşme yüzünden bu potansiyelin kaçınılmaz olarak artacağı da aktarılıyor. Verilen bilgilere göre İskandinavya bölgesinde çalışanların yüzde 47’si, Orta ve Güney Avrupa’da çalışanların ise yüzde 37’si ayda en az 3 gün evden çalışabilmekte.

İK profesyonellerinin yüzde 41’ine göre süreçlerin dijitale taşınması kritik öneme sahip. Katılımcıların yüzde 27’si İK süreçlerinde dijital eğitim ve öğrenime ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ediyor. Katılımcılara göre şirketlerinde en fazla 2 sene içinde yapılması gereken en önemli yatırım, İK süreçlerinin dijitalleştirilmesi. Önemli süreçlerin yeniden tasarlanmasını gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 40 olarak saptanmış. Yenilikçi yönetim programlarının devreye alınmasını önemli bulanlar yüzde 35 oranında. İşveren marka stratejisine yatırım yapılmasının önemine dikkat çekenler ise yüzde 31 civarında.

İK teknolojilerindeki eksiklik, insan kaynakları alanında yaşanılan zorluklar başlığında en yüksek oran olarak görülüyor. Katılımcıların yüzde 55’ine göre insan kaynakları departmanlarının dijital dönüşüm konusunda yeterli kaynak ve yatırıma sahip değil. Bu da İK alanında inovasyon gerçekleştirme noktasında yetersizliklere yol açmakta. İK departmanlarının yetersiz çalışan sayısına sahip olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 52. Aynı oran iş piyasasındaki yetenekli adayların azlığı için de geçerli. Katılımcıların yüzde 52’sine göre yetenek havuzu giderek küçülüyor, yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaşıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.