btbilgi

Microsoft firması ilginç bir gelişme ile, ‘Open Innovation Network’ (OIN) konsorsiyumuna katıldığını açıkladı. Bir açık kaynaklı patentler topluluğuna sahip OIN’e Microsoft’un katılımı demek, 60 bin’den fazla patentinin platforma eklenmesi anlamına geliyor. Geçtğimiz yıllarda sırf Android bazlı patentlerinden 3,4 milyar dolar telif kazanan firmanın, şimdi bu çok tartışılan dönemi geride bırakmak istediği tahmin edilmekte.

Yapılan resmi açıklamada VP Erich Anderson şunları aktarmış: “Microsoft’un OIN konsorsiyumuna katılması bazılarına sürpriz gibi geliyor olabilir. Geçmişte Microsoft ve açık kaynak komüniteleri arasında patentlerin kullanımına dair fikir ayrılıkları olduğu bir gerçek. Yıllar içindeki kurumsal evrimimizi takip edenler, bu hareketimizi bir sonraki mantıklı adım olarak göreceklerdir. Müşterilerimizi ve geliştiricilerden gelen geri dönüşleri dinledik. Bu adımın Linux ortamına ve açık kaynaklı programlara doğru gösterdiğimiz kararlılığın bir işareti olarak kabul edilmesini istiyoruz.”

Microsoft aralarında eski Linux Kernel, Android ve yeni nesil LF Energy, HyperLedger patentleri de dahil olmak üzere 60 bin den fazla patenti OIN’e dahil edecek. Fakat firma Windows masaüstü işletim sistemi ile ilgili sahip olduğu patentleri açık kaynaklı hale getirmiyor. Firmanın buluttan sorumlu VP’si Scott Guthrie, diğer patentlerin açık kaynaklı hale getirilmesinin sebeplerinden biri olarak, bu patentlerin çeşitli IP ve telif davalarının konusu haline gelmesinden korumak olduğunu açıklamış. OIN konsorsiyumunun da ana görevinin, Linux’a bağlı açık kaynaklı patentleri bu tür telif davalarından korumak olduğu ifade ediliyor.

Firmanın 2018 içinde satın aldığı açık kaynaklı kod deposu GitHub’dan sonra, bu gelişme de büyük ilgi ile karşılanmış gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.