btbilgi

Maker akımı genişledikçe yenilikçi ürünler de ardı ardına gelmeye devam ediyor. 2018’in başlarında Arduino geliştiricisi Albert Gajšak’ın “kendi el oyun konsolunu yap” projesi olan MAKERbuino’yu görmüştük. Seti satın alanlar Arduino bazlı kendi 8-bit oyun makinelerini inşa edebiliyorlardı. Kickstarter kampanyasında hedefinin 10 katı fonlamaya ulaşan projenin şimdi büyük abisi geliyor. MAKERphone projesi herkesin evinde kendi tuşlu cep telefonunu imal etmesine fırsat tanımakta.

DIY (Do It Yourself, yani kendi kendine yap) kültürüne güzel bir katkı olan MAKERphone kullanıcılara hem elektronik, hem de programlama öğretmeyi amaçlamakta. Arduino bazlı cihaz elinize parçalar halinde ulaşıyor. Paketten bir devre kartı, GSM modülü, çift çekirdekli mobil işlemci, 128×160 piksellik renkli LCD ekran, anten ve ses modülü gibi işinize yarayacak tüm parçalar çıkmakta.

MAKERphone verilen kullanım klavuzuna göre inşa edildiği zaman normal bir cep telefonu gibi çalışıyor. Telefon olarak kullanmak dışında, cihaz üzerinde uygulamalar çalıştırabilir ve Space Invaders, Pong veya Snake gibi oyunlar bile yükleyip oynayabilirsiniz. Cihazı Scratch ve Python programlama öğrenmek amacı ile de kullanabilirsiniz. Parçaları birleştirirken bir telefonun nasıl çalıştığını öğrenebilir, kodmalaya ilk adımlarınızı atabilir ve elektronik inşasına balıklama dalabilirsiniz.

Kickstarter kampanyasında MAKERphone kitini en ucuz 89 Dolar’a önsipariş etmek mümkün oluyor. Kampanya seçenekleri arasında 99 Dolar verip bir adet inşa edilmiş cihaz almak, 119 Dolar verip DIY paketi ve bir alet seti almak veya 169 Dolar vererek iki adet DIY paketi almak da var. Gajšak ve geliştirme ekibi MAKERphone’un 11 yaşında bir çocuk tarafından, ebeveynlerinden biraz yardım alarak monte edilebileceğini belirtiyorlar. Sıkı bir çalışma ile telefon 7 saatte bitirilebiliyormuş. Sizin için de, çocuklarınız için de çok çekici bir elektronik/kodlama eğitim programı gibi düşünülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.