btbilgi

2017 yılının başında bir grup Çinli enerji firması Çernobil’e bir güneş santrali kurmaya aday olmuşlardı. Çernobil tüm dünyanın gördüğü en büyük nükleer felaket ile ünlü Ukrayna şehri. Burada kurulması planlanan güneş enerjisi santrali, bölgenin kötü ünü açısından büyük önem taşımaktaydı. Bu teklifin üzerinden 1,5 sene geçti ve santral sonunda tamamlanıp devreye alınmış durumda. Geçen hafta kullanıma sokulan santral, felaketin 30 yıl sonrasında yeni bir umut kaynağı oldu.

Çernobil bölgesi ve çevresi hala kalıcı insan yaşamı için uygun bulunmuyor. Daha iki yıl önce, zamanında nükleer sızıntının yaşandığı reaktör 36 bin tonluk devasa bir beton yapı ile kapatılmıştı. Hala sızma ihtimali olan radyasyonu durdurmak için alınan bu kalıcı önlem, aynı zamanda yeni güneş santraline de temel haline gelmiş. Bu bölgede kurulan güneş santrali hem insanların asla yerleşmeyeceği bir bölgede olması, hem güvenlik sebepleri, hem de çevredeki güç hatlarının yeniden kullanılabilmesi açısından önem taşıyor.

Ukrayna gerçekleşen Çernobil faciası yüzünden hala dünya çapında bilinen bir ülke. 1986’da gerçekleşen felaketten sonra, 2000 yılından beri bölgede enerji üretimi tamamen kesilmiş durumdaydı. Yeni kurulan 1 MW gücündeki (eski nükleer santral 4 bin MW gücündeydi) güneş santrali 3 bin 762 panelden oluşmakta. 1,6 hektarlık alana kurulan tesis, çevre bölgelerde yaşayan 2.000 aileye elektrik sağlamaya başlamış. Toplamda 1,2 milyon dolara mal olan proje aynı zamanda ülkenin imajını değiştirmeye ve Çernobil’deki atıl güç aktarım hatlarını yeniden kar getirir hale sokmaya yarayacak. Şimdilik yıllık 1,024 MW elektrik üretecek projenin, toplamda 100 MW kapasitesine kadar yükseltilmesi için planlar devam etmekte.

Santrali inşa eden Solar Chernobyl LLC firmasının CEO’su Evhen Variagin, Reuters’e yaptığı açıklamada “Bu basit bir güneş enerjisi tesisi değil. Projenin Ukrayna için ne anlama geldiğini sözcüklerle anlatmak çok zor” diyor. Eski nükleer santralin yöneticisi Valery Seyda ise şunları söylüyor: “Tesiste bir daha asla enerji üretilmeyeceğini zannediyorduk. Fakat şimdi yeni bir filiz görüyoruz. Henüz çok zayıf ve küçük belki. Ama sonunda tesis tekrar elektrik üretmeye başladı ve bu çok mutlu edici bir gelişme.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.