btbilgi

İklimlendirme sektörünün önde gelen marlaarından Mitsubishi Electric, teknolojiyi topluma fayda sağlayacak şekilde biçimlendiren yeni bir proje ile geldi. Firmanın endüstriyel tasarım merkezinde yürütülen ‘Design X Projesi’ kapsamında, tasarımcılar yaratıcı temalarla uğraşıyorlar ve yenilikler teşvik ediliyor. Bu çerçevede genç bir tasarımcı, görme engellilerin cihaz kullanımı sırasında yaşadıkları zorluklardan yola çıkarak yeni bir fikir geliştirmiş.

Tasarımcının fikri daha sonra üç Mitsubishi Electric tasarımcı ve mühendisi tarafından ilerletilmiş. Görme engellilere eğitim veren bir okul ile iş birliği yapılmış. Buradaki öğretmen ve öğrencilerin yardımlarıyla klima uzaktan kumandaları için yeni bir deneysel arayüz hazırlanmış durumda. Klimanın farklı modlarını, her bir işlevin durumunu ve çalışmasını gösteren ayırt edici şekiller, konumlar ve hareketlerin kullanıldığı arayüz sayesinde görme engelliler ayarları kolaylıkla doğrulayıp değiştirebiliyor.

Mitsubishi Electric görme engelliler için klima arayüzü geliştirdiGörme engelli kişiler elektrikli ve elektronik cihazları kullanırken, genellikle düz ve yatay bir düzlemde hazırlanmış uzaktan kumanda düğmeleri gibi çalıştırma kontrollerinin şekil ya da düzenlerini anlama konusunda sorunlarla karşılaşıyorlar. Bu noktadan hareketle Mitsubishi Electric, artık görme engellilerin sezgisel olarak anlayabilecekleri bir uzaktan kumanda arayüzü konsepti öneriyor.

Mitsubishi Electric görme engelliler için klima arayüzü geliştirdiBu alandaki projelerine devam etmeyi planlayan Mitsubishi Electric, insan duyularını yaratıcı yollarla kullanarak çalıştırılabilen yenilikçi arayüzler geliştirmeyi ve bu teknolojileri tüketici elektroniği cihazları ve endüstriyel ekipmanlar gibi ürün ve sistemlerde uygulamayı hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.