btbilgi

Yeni Instagram yöneticisi Adam Mosseri, sosya medya platformunun zorbalığa karşı sunduğu yeni araçlarını duyurdu. Instagram’da zorbalıkla mücadeleyi amaçlayan bu araçlar arasında fotoğraflarda zorbalığı saptamak için yeni bir araç ve canlı videolarda zorbalık içeren yorumlara karşı bir filtre bulunuyor.

İnsanlar halihazırda Instagram’da gördükleri uygunsuz ve kırıcı içerikleri şikayet ederek platformdan kaldırılmasını sağlayabiliyor. Platformun bunu sağlamak için koyduğu uyulması gereken bazı kurallar var. Siber zorbalıkla mücadele adına daha fazla adım atılması gerektiği bilinciyle, platform üzerinde zorbalığı sınırlamak ve nezaketi yaygınlaştırmak adına sunulan yeni araçlar şöyle sıralanmış:

Fotolardaki zorbalık izlerini yakalama

Instagram artık fotoğraflarda ve açıklamalarında zorbalık barındıran içerikleri saptamak için makine öğrenimi teknolojisi kullanacak ve bu içerikler Topluluk Operasyonları (Community Operations) ekibinin değerlendirmesine sunulacak. Bu sistem ile zorbalıkla karşılaşıp da bunu ailelerine, arkadaşlarına veya yakınlarına anlatamayan kişilerin (özellikle de yüksek oranla gençlerin) daha aktif korunmaları hedeflenmiş durumda. Özellik birkaç hafta içinde kademeli olarak dünya çapında devreye alınacak.

Dijital zorbalığa karşı koyan yeni Instagram araçlarıCanlı videolarda (Live Video) zorba yorum filtresi

Geçtiğimiz aylarda Akış (Feed), Keşfet (Explore) ve Profil sekmeleri dahilinde, zorbalık içeren yorumlara karşı yeni bir filtre kullanılmaya başlanmıştı. Bu proaktif filtre altyapısı bundan böyle canlı videoların altındaki yorum bölümlerinde de uygulanacak. Filtrenin devreye alındığı resmi olarak açıklandı.

Dijital zorbalığa karşı koyan yeni Instagram araçlarıYeni kamera efekti: Nezaket

Her ne kadar asıl amaç dijital zorbalığı durdurmak olsa da, kibar ve nazik davranışları desteklemek de çözümün bir diğer parçası olabilir. Instagram bu amaçla küçüklüğünde yaşadığı zorbalıktan sonra hayatını siber zorbalığa karşı durmaya adamış yazar, dansçı ve oyuncu Maggie Ziegler ile çalışmış. Platform insanların hayatındaki nezaketi yaygınlaştırmak adına yeni bir kamera efekti sunuyor. Maddie Ziegler’ı takip eden insanlar bu yeni efekti otomatik olarak kamera efektleri arasında görebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.