btbilgi

Son zamanlarda yasadışı kriptopara madenciliği haberlerini çok sık görüyoruz. Fakat hala bu işin büyük kısmı yasal ve düzgün şekilde yapılmakta. Sadece 2018 yılında Bitcoin madenciliği kullanıcılara 4,7 milyar Dolar para kazandırmış. Bu rakam çok iyi gibi gözükse de, dünya çapında artmakta olan elektrik tüketim harcamaları yavaş yavaş elde edilen karları yakalamakta. En büyük Bitcoin madencilik operasyonları bile bu durumdan etkileniyorlar.

Blokzinciri araştıma firması Diar’ın son çalışmasına göre, Bitcoin mandeciliği 2018’in sonu itibarı ile kazançlı olmaktan çıkacak. Araştırma raporunda giderek düşmekte olan madencilik karları ile yükselmekte olan elektrik masrafları karşılaştırılmış. Çalışmaya göre 2017 yılında Bitcoin madencileri toplamda 1,7 milyar Dolar kazanmışlar. 2018’de ise bu rakam neredeyse üç katına çıkmış. Madencilerin her ay 54 bin BTC (Bitcoin ünitesi) çıkardıkları ve 355 milyon dolarlık işlem gerçekleştiği aktarılmakta.

Bitcoin madenciliği gün geçtikçe daha az kazandırıyorFakat görüldüğü kadarı ile 2018’in Eylül ayı itibarı ile Bitcoin madenciliği kar oranları tüketim rakamları başabaş gelmiş durumda. Bu noktadan sonra küçük madencilik grupları için masraflar artmaya başlayacak. Bu da Bitcoin işlemlerini kazançlı olmaktan çıkartacak. Sonuçta 2018 sonuna kadar sadece dünya çapındaki en büyük Bitcoin madencilerinin ayakta kalacağı tahmin edilmekte. Mesela en büyük küresel Bitcoin madencisi olan ‘Bitmain’in operasyonlarını elektrik masraflarının daha ucuz olacağı ülkelere yaymak ve dağıtmaya başlamak zorunda kalacağı belirtiliyor.

Bitmain sadece 2018’in ilk çeyreğinde 1 milyar Dolar’lık kazanç açıklamış. Böyle giderse tüm madencilerin kazançları düşecek ve Bitcoin kurucusunun hayal ettiği dağıtık kontroldan uzaklaşıp, sadece belli merkezi grupların elde edebileceği bir dijital paraya dönüşecek. Bu da diğer kriptoparaların değerinin ve kullanımının artması ile sonuçlanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.