btbilgi

Denizlerdeki plastikleri temizlemeyi hedefleyen Ocean Cleanup firmasından ilk bahsedeli 1 yıldan fazla zaman geçti. 30 milyondan fazla yatırım alan firma ilk denemelerini 2017 sonlarında San Francisco körfezinde yapmıştı. O zamandan bu zamana tekniği geliştiren çevreci startup, şimdi projesinde önemli bir adım daha atmış durumda. Birkaç hafta önce San Francisco’dan yola çıkan ekip şimdi açık deniz testlerini de bitirdi.

Boyan Slat ve girişimci firması Ocean Cleanup şimdi gözünü Pasifik Okyanusu’nun en büyük plastik atık yığınına çevirmiş durumda. ‘Great Pacific Garbage Patch’ (Büyük Pasifik Çöp Birikintisi) diye de bilinen bölgeye doğru yola çıkmadan önce son testler de tamamlanmış. Firmanın ‘System 001’ ismini verdiği plastik atık toplama sistemi orantılı modellerden, Kuzey Denizi’nde denenen prototiplerden ve bilgisayar modellerinden bu yana epey gelişmiş durumda. Artık gerçek göreve başlamaya hazırlar.

Açık deniz denemelerinde bazı sıkıntılar da yaşanmamış değil. Mesela atık toplama mekanizmasında hasarlar oluşmuş ama bunların ulaşım sırasında meydana geldiği tahmin ediliyor. Yani plastiklerin sisteme gerçekten zarar verdiğine emin değiller. Ayrıca denemeler sırasında bazı plastik atık simüle eden dubaların toplama borularına doğru gelmek yerine, aksi yöne yareket ettiği gözlemlenmiş. Ama ekip bunların hepsini çözerek Pasifik’deki zorlu yolculuklarına sonunda başlamış.

Ocean Clenup ekibinin atık toplama gemisi Rotterdam ve peşinde çekmekte olduğu System 001 düzeneği birkaç hafta içinde Büyük Pasifik Çöp Birikintisi’ne varmış olacak. Birikintinin merkezine vardıklarında hem plastik toplama performansı, hem de sürecin çevredeki okyanus yaşamına etkileri gözlemlenecek. Ekibin vardıkları sonuçları ve sistemin performansını birkaç ay içinde tüm dünya ile paylaşmaları beklenmekte. Eğer ekibin okyanustaki yerini ve durumlarını takip etmek isterseniz, buraya tıklayarak resmi görev takip sitesine gidebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.