btbilgi

Japon otomotiv firması Honda araçlarımızı biraz daha akıllı ve daha güvenli yapacak bir teknoloji peşinde. Trafik kazalarının bir kısmının aslında kolayca engellenebileceğini düşünen marka, yol kesişme noktalarında ve köşe dönüşlerinde gerçekleşen görünmez kazaları azaltmak istiyor. Bu amaçla geliştirilen ‘Smart Intersection’ (Akıllı Kavşak) sistemi halen ABD’nin Ohio eyaletinde 200 araba ile test edilmekte.

Honda Akıllı Kavşak sistemi sadece arabalara makine görüşü ve nesne algılamakla sınırlı değil. Çünkü işin içine akıllı şehir teknolojileri de girmiş. Bu sistem hem otomobile yerleştirilen sensörleri, hem de sokak köşelerine takılan 360 derece görüşe sahip özel kameraları kullanıyor. Bu kameralar her yöne doğru 100 metre algılama mesafesine sahip. Akıllı kameralar arabalarla devamlı iletişim halinde oluyor ve gerekli uyarıları yapabiliyor.

Honda’nın açıklamasına göre ABD’de her sene gerçekleşen 35 bin’den fazla trafik kazasının yaklaşık yüzde 20’si kavşaklarda oluşmakta. İşin kötüsü, yakın gelecekte sokaklarda görmeye başlayacağımız otonom özellikli otomobiller de bu soruna tabi durumdalar. Çünkü bu araçlar da aynı geleneksel arabalar gibi köşelerin ötesini göremiyor olacaklar. Japon firma o yüzden trafik kazalarını azaltma çabalarına farklı bir yaklaşım tercih etmiş durumda.

Köşelerin diğer tarafının görülmesini büyük binalar, ağaçlar, başka araçlar veya tahmin edilemeyen şeyler engelliyor olabilir. Firmanın V2X (vehicle-to-everything communication, yani araçla başka nesneler arası iletişim) altyapısına dayanan sistem sayesinde, arabalar köşeleri görebilir hale geliyorlar. Böylece araçlar ve şoförleri yaklaşmakta oldukları kavşakların diğer tarafında ne olduğunu göremese bile önceden farketme özelliiğine kavuşuyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.