btbilgi

Google kendi sosyal medya platformu olan Google+ servisini sonunda kapatmaya karar verdi. Yeni yapılan bir açıklama ile sona ereceği söylenen platform için sebep olarak performans düşüklüğü gösteriliyor. 2011’de bir Facebook rakibi olarak yaratılan platformun, yeterli tüketici veya geliştirici ilgisi görmediği için kapatılacağından bahsedilmekte. Fakat bu kararın arkasında çok ciddi bir güvenlik sorunu yatıyor olabilir.

Google+ kapatılma kararından hemen önce Wall Street Journal gazetesi tarafından yayımlanan bir haber, kapatma kararıyla ilgili herkesi şüpheye düşürmüş durumda. Bu haberde Google firmasının Google+ platformunda keşfedilen önemli bir güvenlik açığını çözmemiş olduğu aktarılıyor. ‘People API’ uygulaması üzerinden bulunan bu açık yüzünden 500 bin kullanıcının hesaplarının etkilendiği ve geliştiricilerin bu açık yüzünden normalde herkese açık olmaması gereken bazı kişisel verilere ulaşabildikleri belirtilmiş. Google ise bu açığın herhangi kötü niyetli birileri tarafından kullanıldığına dair bir kanıt bulunamadığını söylüyor.

Google bahsedilen açığı 2018’in Mart ayında bulduğunu ve anında yamalandığını da eklemekte. Mart ayı, tüm dünya çapında Facebook’un Cambridge Analytica skandalının ortaya çıktığı ay olarak tarihe geçmiş durumda. Wall Street haberine göre Google’ın hukuki ekibi üst seviye yöneticileri uyarmış ve bu açığın çok ciddi yaptırımları olabileceği aktarılmış.

Şimdiye kadar tüm hükümetlerin ve kullanıcıların dikkatinin Facebook üzerinde olduğu ama bir kez toz dağıldığında sıranın Google’a da gelebileceği üzerinde durulan noktalardan biri. Google’ın bu riske girmemek için, zaten istenilen perfomansı gösteremeyen sosyal medya platformunu kendi elleri ile kapatacağı yönüde yorumlara yer verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.