btbilgi

Bir uzay sondası için küçük ama insanlık için büyük adımlardan biri daha geliyor. NASA’nın 5 Eylül 1977’de Voyager programı dahilinde uzaya gönderdiği Voyager 1 sondası, Güneş Sistemi dışına çıkan ilk insan yapımı araç olmuştu. Mayıs 2012’de sistem dışına çıkan ve tarih yazan Voyager 1’den sonra, şimdi de programın ikinci uzay sondası Voyager 2 bu başarıyı tekrarlamaya hazırlanıyor. Her ne kadar Voyager 2 diğerinden 16 gün önce (20 Ağustos 1977’de) fırlatılmış olsa da, sistemin dışına daha sonra çıkacak.

Büyük kardeşinin ardından, insanlığın ikinci Güneş Sistemi dışı aracı haline gelecek olan Voyager 2 için bekleme sürüyor. 2018’in Ağustos ayından beri aracın kozmik ışın taramasında yüzde 5 artış gözlemlenmiş. Bu durum daha önce, Voyager 1 sistemin en uç noktasına yaklaştığında gözlemlenmiş bir vaka. Voyager 2’nin heliosphere küre çizgisine (yani Güneş ışınlarının ulaşabildiği en uzak noktaya) yaklaştığı ve yakında bunu geçerek dış uzaya geçeceği tahmin edilmekte.

NASA görev ekibi Voyager 2’nin, Voyager 1’e göre farklı bir rotası olduğunu ve çıkış noktasının aynı olmayacağını hatırlatıyor. Yani Voyager 2’nin dış uzaya geçiş zamanı, öncülü ile aynı olmayabilir. Bunun dışında dikkate alınması gereken bir şey de, heliosphere ışınım küresinin farklı zamanlarda farklı genişliklerde olabildiği. Yani Voyager 2’nin Güneş Sistemini terketmesi çok yakın da olabilir, birkaç ay sonra da gerçekleşebilir denilmekte. Uzmanların emin oldukları tek şey, olayın gerçekleşmesine çok az zaman kaldığı.

Bu vaka tarih yazmasının ötesinde, belki de uzun süre boyunca tekrar tanık olamayacağımız bir durum haline gelecek. Çünkü şu anda ne NASA, ne de başka ülkelerin uzay kurumları Güneş Sistemi dışına yolculuk yapacak araçlar veya programlar peşinde değiller. Şu aralar herkesin ilgisi ilk insanlı Mars görevi, Ay’a gidecek turistler ve asteroid madenciliği üzerine yoğunlaşmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.