btbilgi

Küresel ısınma ve iklim değişikliği halen gezegenin başındaki en büyük sorunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar 195 ülke 2015’de Paris Antlaşması ile bu konuda kalıcı önlemler alma sözü verdilerse de, yeni araştırmalar yapılanların yeterli olmadığını göstermekte. Bu konuda ciddi bir rapor hazırlayan  ‘Intergovernmental Panel on Climate Change’ (IPCC), küresel ısınmayı +1,5 derecede durdurabilmek için ülkelerin daha sert önlemleri acilen alması gerektiğini savunuyor.

Rapora göre iklim değişikliğini tetikleyen aktiviteler etkisini artırmakta. Küresel emisyon oranlarının 2030’a kadar yüzde 45 kadar düşürülmesi gerektiği de belirtiliyor. Bu da daha önce Paris Antlaşması döneminde saptanan hedefin iki katı kadar. Tüm karbon emisyonlarının temizlenmesi için 2080 tarihi daha önce verilmişti. Yeni raporda ise bu tarih 2050’ye geri çekilmiş durumda. Her ne kadar rapor epey olumsuz bir yaklaşım sergilese de, küresel ısınmayı maksimum +1,5 derecede tutabilmek için hala yeterli zaman olduğu da aktarılıyor.

42 bin’den fazla uzman ve hükümet görüşünün derlendiği raporda verilen anahtar bilgiler şu şekilde:

  • Endüstriyel dönem öncesi küresel ısınma ortalamasından beri, insan kaynaklı ısınma 2017 yılında +1 derece seviyesine çıktı.
  • Küresel ısınmanın 10 senede bir +0,2 derece yükseldiği saptanmış.
  • Eğer iklim değişikliği böyle devam ederse, 2040 yılında dünya çapında ısı endüstriyel çağ öncesine göre ortalama 1,5 derece kadar artmış olacak.
  • Dünya üzerindeki toplumların yüzde 20-40 kadar bir kısmı, şimdiye kadar en az bir mevsimde +1,5 derece etkilerini yaşamış durumda.
  • Nihai iklim değişikliği etkilerinin (denizlerin yükselmesi ve kuraklıklar gibi) durdurulabilmesi için ısı değişiminin maksimum +2 derecede değil, +1,5 derecede tutulması zorunlu.
  • Eğer ısınma maksimum +2 derecede değil de +1,5 derecede tutulabilirse, 2100 yılında denizlerin yükselmesi tahmin edilen ortalamadan 10 santimetre daha alçakta kalabilir.
  • Eğer ısınma +2 dereceye yükselirse mercan resiflerinin yüzde 99’unu kaybedebiliriz. +1,5 derece ısınma ile bu kayıp yüzde 70-90 arasına çekilebilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.