btbilgi

Video sohbet pazarına sıkı bir giriş yapan Facebook, Amazon Show cihazına benzer bir ürün tanıttı. Portal ve Portal+ isminde iki boyda sunulan cihazlar, özünde video kameralı birer tablet. Evin istediğiniz yerine koyabildiğiniz cihazların küçük olanı 10 inçlik ve 1280×800 piksel çözünürlükte dokunmatik bir ekrana sahip. Büyüğü ise 15 inçlik ve 1920×1080 piksel çözünürlükte ekran bulundurmakta. Büyük ekranlı modelin çok kişili video görüşmeleri için ideal olduğu belirtiliyor.

Portal cihazları aracılığı ile arkadaşlarınızla veya aile bireyleri ile video görüşme yapabilirsiniz. Video sohbet yapmak istediğiniz herkesin bir Facebook Messenger hesabı olması zorunlu. Bu da cihazı iş görüşmeleri yapmak için ideal çözüm olmaktan çıkartıyor.

Cihazın pratik özellikleri arasında Smart Camera, Smart Sound ve video efektleri var. Smart Camera özelliği ile cihaz kamera karşısındaki herkesi ekrana sığdıracak şekilde otomatik zum yapabiliyor. Smart Sound ile arka plan sesleri algılanıp azaltılıyor. Böylece konuşan kişinin sesi daha duyulabilir oluyor. Video efektleri sayesinde, video görüşme sırasında kullanıcılar gerçek zamanlı şekilde Snapchat artırılmış gerçeklik filtrelerine benzer efektler kullanabilmekte. Bu efektler Facebook Hikayeler içindeki efekt kullanımı ile aynı ve firmanın kendi Spark AR altyapısını kullanıyor.

Ayrıca iki Portal cihazında da dijital asistan özelliği bulunmakta. Normalde bu cihazlarda Facebook’un üzerinde çalışmakta olduğu kendi özel dijital asistan sistemi blunması beklenmekteydi. Fakat onun yerine Amazon’un yapay zeka destekli aisistanı Alexa’ya erişilebiliyor. Facebook’un bir yandan kendi dijital asistanını geliştirmeye devam ederken, akıllı ev cihazları pazarında yer almayı geciktirmemek için Alexa’yı tercih ettiği tahmin edilmekte.

Portal cihazları şu anda ABD’de önsiparişe açılmış durumda. Teslimatların Kasım ayında başlayacağı bilgisi verilmiş. Küçük boydaki cihaz 199 Dolar ve büyük boydaki de 349 Dolar’lık etikete sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.